Ahmet Türk’e yumruklu saldırı

Ahmet Türk’e yumruklu saldırı

Kapatılan DTP’nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk’e Samsun’daki Bulanık olayları davasının görüldüğü adliyenin önünde yumruk atıldı. Saldırı sonrası hastaneye götürülen Türk'ün burnunda kırık tespit edildi. İçişleri Bakanlığı olayla ilgili 2 Mülkiye Başmüfettişi görevlendirdi. Türkiye, saldırıyı Doğan Haber Ajansı'nın (DHA) çektiği görüntülerle hurriyet.com.tr'den takip etti.

Haberin Devamı

İŞTE OLAY GÖRÜNTÜLER / WEB TV

AHMET TÜRK'E SALDIRI / FOTO GALERİ

Muş’un Bulanık İlçesi’nde geçen yıl Aralık ayında DTP'nin kapatılmasını protesto eden grubun işyerini ve arabasını yakmak isteyince açtıkları ateş sonucu 2 kişinin ölümü, 4 kişinin de yaralanmasına neden olmaktan tutuklanan Turan ve Metin Bilen kardeşlerin bugün Samsun’daki duruşmasını izleyen Ahmet Türk'e yumruklu saldırı yapıldı. Saldırıda Ahmet Türk'ün dudağı kanadı. 2 kişi gözaltına alındı.        

1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmayı izleyen kapatılan DTP'nin Genel Başkanı ve Mardin eski milletvekili Ahmet Türk ile Diyarbakır eski Milletvekili Aysel Tuğluk, BDP Grup Başkanı ve Muş milletvekili Nuri Yaman, BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, BDP Bitlis Milletvekili Mehmet Nezir Karabaş ile Muş Baro Başkanı Sabahattin Göçmen duruşma çıkışı adliye önünde basın açıklaması yapmak istedi.

Haberin Devamı

Bu sırada adliyeye yaklaşık 30 metre mesafade güvenlik bariyerlerinin dışında toplanan 10 kişilik bir grup hakaret içeren sözler söyledi. Milletvekili Sırrı Sakık, bunun üzerine güvenlik güçlerinden bu gruba müdahale etmesini isterken, “Konuşturmayın bunları. Nerede polis?” dedi. Bu grubun gösterisi birkaç dakika sürdü.

Ardından Ahmet Türk, adliye önünde yaptığı açıklamada ise davanın Muş'ta görülebileceğini söyledi. Ahmet Türk, açıklamasını bitirdikten sonra otomobiline binmek için yürürken, polisi ve güvenlik bariyerini aşan kimliği belirsiz 30-35 yaşında, kahverengi kazaklı, siyah şapkalı bir kişinin peşpeşe yumruklu saldırısına uğradı.

Saldırıya uğrayan Türk'ün dudağı patlayarak kanarken, milletvekilleri ile saldırı yerine gelenler arasında kavga çıktı. Ahmet Türk, milletvekilleri ve diğer partililer tarafından arabaya bindirilirken Sakık saldırgana tekme attı. Polis kavgayı bastırmakta zorlandı. Sakık, tepki gösteren yaklaşık 20 kişilik gruba, “Bunun hesabını vereceksiniz” diye bağırdı. Güvenlik güçleri milletvekillerini otomobillerine bindirirken polisler 2 kişiyi gözaltına aldı.

Yaklaşık 20 dakika süren olayların ardından milletvekilleri otomobilleriyle ayrılırken, bir grup gösteri de arkalarından ‘yuh’ çekti.

GÖZALTINDAKİLERİN KİMLİKLERİ BELLİ OLDU

Bu arada yumruklu saldırıda bulunan kişinin adının  İsmail Ç. olduğu öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, Muş'un Bulanık ilçesindeki olaylarla ilgili  davanın, Samsun 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki ilk duruşması sonrası gerçekleşen  saldırının ardından şüpheli ve yanında bulunan bir kişi yakalandı.

Samsun Emniyet Müdürlüğünde gözaltında bulunduğu bildirilen kişinin 1983  doğumlu İsmail Ç. olduğu bildirildi.

SAKIK: "BURUNDA KIRIK VAR"

Haberin Devamı

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, yumruklu saldırıya uğrayan Ahmet Türk'ün burnunun kırıldığını, alnında yarık  oluştuğunu bildirdi.

GÖREVLİ OLUP SEYİRCİ KALAN GÖREVLİ MEMURLAR VAR

Sırrı Sakık, Ahmet Türk Havza Devlet Hastanesi’nde tedavi olurken basına bir açıklama yaptı. Olayın Samsun halkına mal edilmemesi gerektiğini söyleyerek, “Faşist odaklar Türkiye’nin her yerinde var. Halklar arası kavgayı körüklemek istiyen kişiler var. Biz bunları tanıyoruz. Ancak orada görevli olan, görevli olup seyirci kalan görevli memurlar var. Bunların ne yapmak istediğini anlamadık. Bir arabamızın camı polis telsizi ile kırıldı” dedi.
Ahmet Türk’ün sağlığı ile ilgili olarak ta genel durumun çok iyi olduğunu söyleyen Sakık, “Burnunda kırık var. Alnında bir açılma var. Sağlık durumu gayet iyi. Biz buradan karayoluyla Ankara’ya gidiyoruz" diye konuştu.

Haberin Devamı

AHMET TÜRK : YARGIÇLARA GÜVENMEK İSTİYORUZ

Duruşma çıkışı Samsun Adliyesi önünde, saldırı öncesi basın açıklaması yapan Ahmet Türk, tarafsız ve adil bir yargılamanın gerçekleşmesini beklediklerini söyledi. Türk, “Biz daha önceki olaylarda da gördük ki, güvenlik gerekçesiyle dosyalar başka yerlere nakledildi. Oysa ki bu devletin Muş’ta da güvenliği sağlayabilecek imkanı varken, bu ve buna  benzer dosyaları başka yerlere göndermekle adeta davanın seyrini değiştirmeye yönelik bir mantığın içinde biliyoruz. Ama bütün bunlara rağmen bugün yürütülmekte olan davadaki yargıçlara gerçekten güvenmek istiyoruz. Adil bir yargılamanın yapılmasını istiyoruz. Eğer bu ülkede adil bir yargılama olmadığı takdirde mağdurların güveneceği bir yargılama ortaya çıkmadığı takdirde gerçekten demokrasiden, daha güçlü demokratik bir gelecekten söz etmek mümkün değil” diye konuştu.

Halkın demokratik tepkisi karşısında kalaşnikof ve silahlar kullanarak yanıt verildiğini dile getiren Ahmet Türk, “Hiç görevi yokken böyle bir olayın içinde olan insanları da yargı cezalandıracaktır, gereğini yapacaktır. Davayla ilgili avukat arkadaşlarımız var. Bu konuda davanın seyriyle ililgi bilgi verirler ama sonuç olarak adil ve tarafsız bir yargılamanın beklentisi içindeyiz. Bu davaların da yerinde görülmesi, insanların mağdur edilmemesini gerektiğine inanıyorum. Şimdi aileler Muş’tan buraya gönderiliyor, mağdur ediliyor. Adeta  bezdirilmeye çalışılıyor. Bütün bunları görmemiz gerekir” diye konuştu.

İLK TEPKİ ŞAHİN'DEN

Haberin Devamı

Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin, ''Şiddetle kınıyorum, hassas bir davada olması ayrıca kötü'' dedi.

BAYKAL'DAN KINAMA

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, kapatılan  DTP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk'e Samsun'da yumruklu saldırıda  bulunulmasına ilişkin, “Siyasi hayatımızda böyle sokak saldırılarına yer yok”  dedi.

Saldırıdan dolayı “üzüntü” duyduğunu belirten Baykal, “Ahmet Türk'e  geçmiş olsun. Üzüntüyle karşıladım. Siyasi hayatımızda böyle sokak saldırılarına  yer yok. Umarım bunu en kısa zamanda herkese anlatmayı başarırız” diye konuştu.

KAVAK'DA 2 GÖZALTI DAHA

Bu arada kapatılan DTP’nin eski Genel Başkanı Başkanı Ahmet Türk Samsun’da uğradığı yumruklu saldırının ardından karayoluyla Ankara’ya giderken Kavak İlçesi’nde Devlet Hastanesi’ne girerek muayene oldu. Kendisine kafa filmi çekildi. Ancak KBB uzmanı doktor olmadığı için en yakında olan Havza İlçesi Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Türk’ün burnuna tampon uygulandı.

Bu arada Kavak Devlet Hastanesi dışında 2 kişi “Sizi burada istemiyoruz” diye bağırdığı için gözaltına alındı. Ahmet Türk’ün peşinden Samsun İl Emniyet Müdürü Muzaffer Erkan’ın da gitmesi dikkat çekti.

2 MÜLKİYE BAŞMÜFETTİŞİ GÖREVLENDİRİLDİ

Öte yandan Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu yaptığı basın toplantısında olayı kınadı. Güzeloğlu, “Valiliğimiz olarak alınan tüm tedbirler ve güvenlik önlemlerine rağmen meydana gelen bu olayın ihmali görülen tüm ilgilileri hakkında, çok açık ve kesin gerekli işlem yapılacaktır. Şu an idari ve adli soruşturma yürütülmektedir. Sayın İçişleri Bakanımızla da telefonla görüştüm. İçişleri Bakanımızın talimatıyla 2 mülkiye başmüfettişi konuyu incelemek ve idari yönden araştırmak üzere görevlendirilmiştir. Cumhuriyet savcılığı adli tahkikate başlamıştır. Saldırıyı gerçekleştiren ve olayda bulunan 1 kişi daha şu an gözaltındadır. Sorguları sürüyor. Sayın Türk’e Kavak Devlet Hastanesi’nde ilk müdahale yapıldı. Burnunda kırık olduğunu öğrendim. Bu provokatif saldırıyı gerçekleştirenler üzerinde tüm tedbirlere rağmen öncelikli ihmali olan ve ihmali bulunanlar hakkında gereken inceleme başlatıldı” diye konuştu.

Haberin Devamı

SALDIRGAN GARSON

Saldırgan 27 yaşındaki İsmail Ç.'nin bir kahvede garson olarak çalıştığı belirlendi. Hakkında ruhsatsız tabanca bulundurmaktan işlem yapılan İsmail Ç.'nin herhangi bir parti veya örgütle bağının tesbit edilemediği belirtildi.
Diğer saldırgan 22 yaşındaki Uğur K.'nın da işsiz olduğu ve sabıkasının bulunmadığı belirlendi. Uğur K.'nın Ahmet Türk'ün bindiği otomobilin arkasından taş attığı için gözaltına alındığı bildirildi. Yapılan ilk incelemede herhangi bir örgütle bağı bulunamadı.

TÜRK: ALINAN ÖNLEMLER KONUSU GERÇEKTEN İNCELENMESİ GEREKİYOR

Kapatılan DTP Eski Genel Başkanı Ahmet Türk, Havza Devlet Hastanesi’nde yapılan tedavisinin ardından hastane çıkışında bir basın açıklaması yaptı. Türk, “Herkesi akli selim olmaya davet ediyorum. Faşist bir insanın saldırısına uğradık. Umut ediyorum ki, bu gibi şeyler toplumumuzda bir gerginlik yaratmaz. Tabi ki burada olayın işleyiş biçimi ve alınan önlemler konusu gerçekten incelenmesi gerekiyor. Polislerin arasında bu olay gelişiyorsa, elini kolunu sallayıp gelip yumruk atabiliyorsa, burada bir ihmal var. Bunun ciddi şekilde araştırılmasını istiyoruz. Tekrar halkımıza şunu söylüyorum. Herkes aklı selim olmalı. Gerginlik yaratmak isteyenlerin oyununa gelmemeliyiz” diye konuştu.

TÜRK ŞİKAYETÇİ OLDU

Ahmet Türk, Havza Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde polise ifade vererek kendisine saldıran kişiden şikayetçi oldu. Olayın duyulmasından sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun kendisini arayıp geçmiş olsun dediği belirtildi. Türk karayoluyla Ankara’ya devam etti.

BURNUNDA KIRIK VAR

Havza Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Mustafa Keçeci ise yaptığı açıklamada, Ahmet Türk’ün sağlık durumunun iyi olduğunu söyleyerek, “Burnunda kırık var tampon yaptık. Alnında da yara var. Arkadaşlarımız muayene ettiler. Genel sağlık durumu iyi” dedi.

 

Haberle ilgili daha fazlası: