GeriGündem ABD’den Assange’a ‘komplo’ soruşturması
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD’den Assange’a ‘komplo’ soruşturması

ABD’den Assange’a ‘komplo’ soruşturması
refid:16546535 ilişkili resim dosyası

ABD’li yetkililer, ABD büyükelçiliklerine ait gizli belgeleri yayımlayan Wikileaks sitesinin kurucusu Julian Assange’ın, bu bilgileri sızdırdığı düşünülen ordu istihbarat yetkilisiyle olan ilişkisini araştırıyor.

Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

 

 

 

Yürütülen soruşturmadaki amaç, Assange’ın ABD ordusuna ait bilgileri sızdıran er Bradley Manning’i yaptığı eylem aşamasında teşvik edip etmediği anlamak. Eğer Assange’ın Manning’i bilgileri sızdırması için cesaretlendirdiği tespit edilirse, kendisine karşı yaşanan sızıntıda komplocu rolü oynadığı için dava açılabilecek.

 

Savcıların inceledikleri materyaller arasında, Manning’in şifrelenmiş bir internet iletişim sistemi kullanarak doğrudan Assange’ın bilgisayarıyla bağlantıya geçip geçmediğini gösterecek bir sohbet günlüğü bulunuyor. Manning, sızıntıları yaptığı dönemde internet üzerinden bu konuyla ilgili kişilerle bağlantıya geçtiğini belirtmişti.

 

Manning’in ifadelerinden çıkarılan bir diğer ipucu, Assange’ın ona bir server’a erişim yetkisi verdiği ve Manning’in Wikileaks’e sızdırdığı belgeleri yüklediği. Manning’i ihbareden kişi ve eski bir bilgisayar korsanı olan Adrian Lamo, Manning’in hızlı iletilerle kendisine yaptığı eylemleri anlattığını söylemişti.

 

Lamo’ya göre, Manning Wikileaks için oynadığı üst düzey rolden kibirleniyordu. Wired dergisi, Lamo ile Manning arasında internet üzerinde yaptıkları sohbet günlüklerini yayımladı. Ancak Assange ile Manning arasında yapıldığı düşünülen görüşmeler bu kayıtlarda yer almadı. Lamo, sohbetlere ait tüm içeriği taşıyan hard disk’in FBI tarafından alındığını belirtmişti.

 

DÜNYA BASININDA BUGÜN ÖNE ÇIKAN MANŞETLER

 

Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

Planet'i Twitter'da takip etmek için:
http://twitter.com/HurriyetPlanet

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False