GeriGündem 570 bin kelimelik Türkçe sözlük geliyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

570 bin kelimelik Türkçe sözlük geliyor

Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, Türkçenin en büyük sözlüğünün hazırlandığını bildirdi.

Kafkas Üniversitesinde düzenlenen 2. Uluslararası Türkiye Türkçesi Ağız Araştırmaları Çalıştayı için Kars'a gelen Prof. Dr. Akalın, üniversitede öğrencilere konferans verdi.

TDK'nın Büyük Önder Atatürk'ün talimatıyla kurulduğunu belirten Akalın, Atatürk'ün dil ve tarih konusuna verdiği önemi anlattı.

Atatürk'ün 1. Türk Dil Kurultayı'nın bütün oturumlarına katıldığına dikkati çeken Akalın, bugün böyle toplantılara katılan devlet yetkililerinin açılış oturumunun ardından salondan ayrıldığını, daha sonra ise salonun tamamına yakınının boşaldığını söyledi.

TDK'nın kurulduğu günden bugüne kadar bine yakın kitap yayımladığını ifade eden Akalın, şöyle konuştu:
“TDK, Türk dilinin pek çok çeşitli alanıyla ilgili temel başvuru kaynaklarının yanı sıra kitaplar yayımlamıştır. İnternette TDK'nın bütün başvuru kaynaklarını sunmaya çalışıyoruz. TDK olarak Türkçenin en büyük sözlüğünü hazırlıyoruz. Sözlük 570 bin kelimelik. Çıktılarını aldık. 27 bin sayfa yaptı. Bu yılın sonunda inşallah yayımlanmış olacak. Kurumumuz kitap yayını ve sanal ortamdaki yayınının yanı sıra pek çok üniversitemizde etkinlikler düzenliyor. 'Edirne'den Kars'a' diye bir söz vardır. Yani hala Edirne'den Kars'a böyle TDK etkinlikleri sürüyor. TDK bugün çalışmalarını teknolojinin bütün olanaklarından yararlanarak sürdürüyor. Türkçenin sadece sınırlarımız içerisinde değil sınırlarımız dışında da yeryüzünün en güçlü dili olarak varlığını sürdürmesi için her ortamda yayın yapıyor, çalışmalarını sürdürüyor.”

Çalıştaya Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abamüslüm Güven, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Arif Baysal, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle