GeriGündem Bankalar açık mı? Bugün bankalar çalışıyor mu? Arefe günü ve bayramda bankaların çalışma saatleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bankalar açık mı? Bugün bankalar çalışıyor mu? Arefe günü ve bayramda bankaların çalışma saatleri

Bankalar açık mı? Bugün bankalar çalışıyor mu? Arefe günü ve bayramda bankaların çalışma saatleri

Bankalar açık mı sorusu bugün pek çok kişinin gündeminde yer alıyor. Kurban Bayramı arefesinde en çok merak edilen konulardan biri de bankaların mesaisi oldu. EFT göndermek ya da para yatırma-çekme işlemi gerçekleştirmek isteyen birçok kişi, bankaların açık olup olmadığını merak ediyor. Alınan karara göre arefe günü olan 19 Temmuz idari tatil edildi. Peki, bugün (19 Temmuz) bankalar çalışıyor mu, açık mı? İşte bankaların arefe mesaisi

Arefe gününün pazartesi gününe denk gelmesi dolayısıyla bankalar arefe günü ve bayramda açık mı sorusunu yönelten vatandaşlar, internet üzerinden konunun detaylarını araştırıyor. Peki, arefe günü bankalar saat kaça kadar açık ve bayramda bankalar çalışıyor mu? İşte, arefe günü bankaların çalışma saatleri hakkında merak edilen bazı bilgiler

AREFE GÜNÜ BANKALAR AÇIK MI?

Bankalar 19 Temmuz Pazartesi arefe günü öğlene kadar hizmet verecekler. Öğleden sonra hem PTT hem de bankalar hizmet vermeyecek. EFT gibi işlemleri 1000 TL'ye kadar FAST sistemi aracılığıyla bayram boyunca gerçekleşebilecek. Ancak bunun üzerindeki tutarlar, 26 Temmuz Pazartesi günü itibariyle gerçekleşecek.

Fast Ödeme Sistemi, Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaların ardından araştırılıyor. Fast Sisteminin ne olduğu vatandaşlarca merak ediliyor. İşte FAST ödemeleri hakkında bilinmesi gerekenler...

FAST ÖDEME SİSTEMİ NEDİR?

FAST Sistemi, işlem limitlerinin daha yüksek seviyelere çıkarılması ve karekodlu ödemeler ile ödeme isteme gibi katma değerli yeni özelliklerin de yakın vadede eklenmesiyle, dijital ekonominin bir üst seviyeye taşınmasına önemli katkılar sağlayacak bir sistemdir.

Fonların Anlık ve Sürekli Transferi olarak isimlendirilen bu yeni sistemle vatandaşlar, farklı bankalardaki hesapları arasındaki para transferlerini saniyeler içerisinde, 7 gün 24 saat yapabilecek. FAST sistemi ile EFT'lerde mesai sınırı ortadan kalkıyor, 7/24 para transferi yapılabiliyor.

LİMİT ARTACAK

Para Kuruluşlarının FAST Sistemine katılım başvuruları alınmaya başlandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), FAST Sistemi işlem üst limitinin arttırılacağını, Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşlarının FAST Sistemine katılım başvuruları alınmaya başlandığını açıkladı.

Yapılan açıklamada şöyle denildi:

"TCMB iç kaynaklarınca geliştirilen ve 8 Ocak 2021 tarihi itibarıyla kullanıma açılan yeni nesil, 7/24, anlık ödeme sistemi Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) Sisteminde günlük ortalama 2 milyon adet anlık ödeme, müşteri hesapları arasında bir saniyeden daha kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilmektedir.

Ödemelerin, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası (TCKN), telefon numarası ve e-posta adresi ile kolay ve hızlı bir şekilde başlatılması için Kolay Adresleme Sistemine kayıt olan kullanıcı sayısı ise 11,3 milyona ulaşmıştır. Sistemin sorunsuz işleyişi ve yaygınlaşması gözetilerek hâlihazırda 1.000 TL olan işlem tutar limiti 4 Ağustos 2021 tarihinde 2.000 TL’ye yükseltilecektir. İlerleyen dönemde tutar limitinin daha da yükseltilmesi hedeflenmektedir. Diğer taraftan, bankaların yanı sıra 6493 Sayılı Kanun kapsamındaki Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşlarının FAST Sistemine katılmaları için gerekli olan teknik hazırlıklar ve düzenlemeler hayata geçirilmiş olup, katılım talepleri alınmaya başlanmıştır. Sisteme katılım için gerekli olan teknik ve operasyonel şartları sağlayan ve testlerde başarılı olan kuruluşların FAST Sistemine katılmaları mümkün olacaktır. Söz konusu gelişmelerin, finansal teknolojilerde rekabet ve yeniliğin önünü açarak, bu teknolojilerin hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesini sağlayacağı ve dijital ekonomi hedefi doğrultusunda çok önemli katkılarda bulunacağı değerlendirilmektedir. Sisteme ilişkin daha detaylı bilgiye ve tanıtım içeriğine https://fast.tcmb.gov.tr adresinden erişilebilmektedir."

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False