1 aylık meyve masrafı 30 bin TL

Güncelleme Tarihi:

1 aylık meyve masrafı 30 bin TL
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 14, 2018 22:26

Adnan Oktar ve müritlerinin yaşadığı lüks villanın aylık masrafının 100 bin lirayı geçtiği belirtildi. Günlük mutfak ve ev ihtiyaçları Çengelköy’deki belirli esnaftan karşılanan villanın sadece aylık meyve gideri ise 30 bin TL.

Haberin Devamı

ADNAN Oktar ve grubuna yönelik operasyonun merkezi konumunda bulunan Kandilli sırtlarındaki Boğaz manzaralı villanın aylık gideri dudak uçuklattı. Büyük bir bölümü kaçak olan labirent şeklinde yaklaşık 100 odalı villanın aylık elektrik faturası ortalama 20 bin lira. 30 müridinin sürekli kaldığı villada bulunanların sayısı, gün içerisinde ziyaretçilerle birlikte 50’yi geçiyor. Su faturası aylık ortalama 20 bin lira. Oktar, su faturasını düşürmek için 4 yıl önce villa bahçesine artezyen kuyu yaptırmış. Kullanma suyu kuyudan karşılanarak villanın su faturası biraz düşürülmüş.

KASA KASA ALINIYORDU
Villada kalan müritlerin hepsinin temizlik, bahçe bakımı, ihtiyaçların karşılanması gibi çeşitli sorumluluk alanı var. Mutfak ihtiyaçlarını karşılayan müritler, Çengelköy’de belirli esnaflardan alışveriş yapıyor. İlaçlar da hep aynı eczaneden alınıyor. Haftada iki defa manava giden müritler kasa kasa meyve ve sebze alıyor. Ay sonu toplu fatura kesilip ödeme yapılıyor. Oktar’ın yaşadığı villanın sadece aylık manav masrafının 30 bin lira olduğu ifade ediliyor.

Villada bulunan yaklaşık 20 aracın yakıtı da yine Çengelköy’deki aynı istasyondan alınıyor. İstasyonla yapılan anlaşmayla yakıt masrafı ay sonu toplu ödeniyor. Yakıt masrafının da aylık 25 bin lira civarında olduğu belirtiliyor.

1 aylık meyve masrafı 30 bin TL

ADNAN Oktar ve grubuna yönelik operasyonda gözaltına alınan kadınlardan 42’si dün sağlık kontrolünden geçirildi. Bu arada Kandilli’deki villanın dışında 127 adet güvenlik kamerası olduğunu belirleyen polis, bunların 24 saat izlendiği 100 monitörlü kamera odasında inceleme yaptı.

Adnan Oktar’ın yanında 10 yıl duran Ümit Kuruca “Evin masrafları çok fazlaydı. Müritlerin sayısı çok olduğu için her şey kasa kasa gelirdi. Asla belirlenen esnafın dışında kimseden alışveriş yapılmazdı. İlacı bile belirlenen eczaneden alırdık. İçeride yüzlerce kamera var. Hepsi gece gündüz çalışırdı. Yüksek miktarda elektrik parası geliyordu. Sadece villanın mutfak ve diğer giderleri aylık 100 bin lirayı geçiyordu” dedi.

KAMYONETLE CD
Adnan Oktar grubuna yönelik operasyonda, Beykoz’daki bir depodan ele geçirilen bir kamyonet dolusu CD, harddisk ve bilgisayarın özel yöntemlerle şifrelendiği ortaya çıktı. Uzman polisler, dijital kanıtlardaki şifreleri kırmaya çalışıyor. Operasyonda el konulan antika objelere yönelik sanat tarihi uzmanları eşliğindeki inceleme sürüyor.

1 aylık meyve masrafı 30 bin TL


KAÇIŞ YOLU
Kandilli’de orman içindeki villada yaşayan Adnan Oktar’ın sonradan yaptırdığı bir yol ortaya çıktı. Villanın Eşref Bitlis Sokak üzerinden iki girişi var. Birisi yaya girişi olarak kullanılıyor. Diğerinden ise araçla giriliyor. Operasyonun ardından polis ekipleri giriş kapıları önünde nöbet tutmaya başladı. Oktar’ın bu iki kapı dışında direkt sahile inmek için patika yol yaptırdığı ortaya çıktı. Yaklaşık bir metre genişliğinde merdivenlerden oluşan yol dar bir kapıdan Vaniköy Caddesi’ne sahil yoluna çıkıyor. Komşular villaya çıkan dar kapıda sürekli bir aracın bekletildiğini söylüyor. Kapının girişinde iki kamera bulunuyor. Ayrıca merdivenlere de kameralar yerleştirilmiş. Operasyon sabahı polis, arazide Oktar’ı ararken sahil yoluna çıkan gizli kapıyı tespit etti.

'BİZ ÇİVİ BİLE ÇAKAMAZKEN ONLAR KAT ÇIKIYORDU'
Adnan Oktar’ın villasının bitişiğinde yaşayan Halit Uğurlu, villanın Mustafa Cüre’ye ait olduğunu, Cüre vefat ettikten sonra çocuklarının kiraya verdiğini belirterek şunları söyledi: “Bahçede iki katlı eski bir ev vardı. Oktar 20 yıldır burada yaşıyor. O küçük ev her geçen gün büyümeye başladı. Her yıl kaçak bölümler yaptı. Biz çivi bile çakamazken onlar kat çıktı. Şimdi 100 odalı birden fazla ev var içeride. Villaya giden yol telle kapatıldı. Önceden herkesin girebildiği bir yoldu. Oktar, sabah ve akşam villadan çıkardı. Her gittiğinde korumaları sokağı kapatır, çıkmamıza izin vermezlerdi. İçeride çoğu zaman eğlenceler olurdu. Müzik sesi gecelere kadar susmazdı. Villanın arazisi iki dönüm kadardı. Çevresindeki kamu ormanını içine alacak şekilde tel çekti.”

Bir başka komşu ise “Adamları üzerimizde korku yaratmıştı. Sokaklar araba dolardı. Korumalarla tartıştığımızda hemen bize silah gösterirlerdi” dedi.

POLİSTE AYRI YERDE
GÖZALTINDAKİLERİN sorgulamaları henüz başlamadı. Yapılan ön görüşmelerde, kadınların arasında itirafçı olmak isteyenler de çıktı. Polis, örgüte bağlı kadınlar tarafından kandırılmalarının önüne geçmek için bu kadınların nezarethanelerdeki yerlerini değiştirdi. Kaçmaya çalışırken Oktar’la birlikte yakalanan ve örgütün iki numaralı ismi olduğu, Adnan Oktar’a ismiyle hitap edebilen tek müridi olduğu öne sürülen Didem Ürer ayrı bir nezarethanede tutuluyor.

Haberin Devamı

Haberin Devamı

SON 24 SAATTE NE OLDU?

Son 24 saatte ne oldu? (15.07.2018)İşte Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..