İSTANBUL HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

FAO ve UNV aralarındaki işbirliğini artıracak

DHA
19.06.2017 - 19:31 |Son Güncelleme :
DHA

İstanbul, 19 Haziran (DHA) - BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Birleşmiş Milletler Gönüllüleri (UNV) programı arasındaki bağların derinleştirilmesi ve daha hızlı konuşlanmayı kolaylaştırmayı amaçlayan Mutabakat Zaptını geçtiğimiz hafta imzaladı.  
Mutabakat Zaptı’nın imzalanması, açlık ve kırsal yoksulluk ile mücadeleye katılmak isteyen gençler ve uzmanlar için imkânlar sunuyor.   
UNV programıyla 150’den fazla ülkeden yaklaşık 6 bin 600 BM Gönüllüsü 120’den fazla ülkede BM organizasyonlarında ve Barış Koruma Operasyonlarında görev alıyor. FAO ise, şu anda Çad, Honduras, Moğolistan, Vietnam ve başka birçok noktada 17 BM Gönüllüsü pozisyonu açıkladı.
FAO Genel Direktör Yardımcısı Daniel Gustafson “Açlık ve kırsal yoksulluk ile mücadelede gönüllüğün doğasının kapsayıcılığını ve ruhunu harekete geçirme bizim için çok önemli. Dayanıklılık ve sürdürülebilirliği teşvik için FAO’nun ülkeleri destekleme çabaları BM Gönüllülerinin katkı ve kabiliyetlerinden son derece faydalanacak. ” dedi.
 UNV İcra Koordinatörü Adam ise, “UNV FAO ile devam eden olumlu bağlarını derinleştirmekten memnuniyet duyuyor. UNV yoksulluğun düşürülmesi, iklim değişikliği ve dayanıklılık konularında güçlü bir sicile sahip. BM Gönüllülerimiz Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve FAO’nun beş stratejik amacına hizmet eden bir dizi uzmanlıklara sahip. Bu imkânı işbirliğimizi genişletmek için memnuniyetle karşılıyorum.” diye konuştu.  
BM Gönüllüleri tarım, balıkçılık, ormancılık ve doğal kaynaklar gibi birçok teknik alanda çalışabiliyor.  FAO’da konuşlandırılacak BM Gönüllüleri toprak restorasyonundan beslenme ve gençlerin farklı projelere dâhil olması gibi birçok alanda çalışacaklar.
 BM Gönüllüleri: Farklı hikayeler, ortak hedefler
FAO bünyesinde Sudan’da BM Gönüllüsü olarak görevlendirilen Pakistanlı Firoj Ahmed, dayanıklılık inşa programını desteklemek amacıyla kapsamlı bir hane halkı anketi yürütüyor. 2015 yılından bu yana Sudan’da BM Gönüllüsü olan Ahmed FAO’nun Sudan’da Erken Uyarı Erken Hareket Geçme (EWEA) girişiminin irtibat noktası olarak görev yapıyor.
Çek vatandaşı Barbora Chmekova ise FAO’nun Vietnam ofisinde tarımsal pazarları nasıl daha kapsayıcı getirilebileceği konusu üzerinde çalışıyor.  Chmekova için FAO için BM Gönüllüsü olarak çalışmanın iyi yanı toprakbilimci olarak iklim değişikliği uyumu, felaketlere hazırlılık ve politika geliştirme gibi konularda teknik yeteneklerini güçlendirmek.
 Fransa’dan yeni mezun olan ve şu anda Çiftçi Alan Okulu projesinde çalışan Théo Martin için Senegal’de FAO bünyesinde BM Gönüllüsü olarak görev almak hayatında önemli bir adım. Martin “Tarım; toplum, iklim değişikliği ve ekonomik modelleme gibi birçok ana sorunun kesişme noktasında yer alıyor. Tarım meseleleri bugün daha önce hiç olmadığı kadar önemli hale geldi.” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde FAO ve UNV aralarındaki işbirliğini artıracak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

15 Şubat 2021, Pazartesi
 • İmsak
  06:26
 • Güneş
  07:52
 • Öğle
  13:23
 • İkindi
  16:16
 • Akşam
  18:45
 • Yatsı
  20:05
Sayfa Başı