MERSİN HABERLERİ

Erkder, İstanbul’da Yaşayan Erdemlilileri Buluşturdu

IHA
14.04.2015 - 14:56 |Son Güncelleme :

ERDEMLİ BELEDİYE BAŞKANI MÜKERREM TOLLU, İSTANBUL’DA KURULAN ERDEMLİ KÜLTÜR DÜŞÜNCE VE GELİŞİM DERNEĞİ’NİN AÇILIŞ ETKİNLİĞİNE KATILDI. TOLLU, İSTANBUL’DA YAŞAYAN ERDEMLİLİLERİ BİR ÇATI ALTINDA BİR ARAYA GETİRMESİNİN ÇOK GÜZEL OLDUĞUNU BELİRTTİ.

IHA

Mersin’in Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, İstanbul’da kurulan Erdemli Kültür Düşünce ve Gelişim Derneği’nin (ERKDER), İstanbul’da yaşayan Erdemlilileri bir çatı altında bir araya getirmesinin çok güzel olduğunu belirtti.
Kısa süre önce kurulan ERKDER, düzenlediği ilk etkinlikte, İstanbul’da yaşayan Erdemlileri buluşturdu. Üsküdar Belediyesi Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen “Erdemlililer Buluşması” açılış etkinliğine, 5 yıl Erdemli Kaymakamı olarak görev yapan İstanbul Sultanbeyli Kaymakamı İbrahim Özefe, Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu ve Ümraniye Belediye Başkanı Hilmi Türkmen de katıldı.
Açılışta konuşan ERKDER Başkanı Ali Tüzel, İstanbul’da yaşayan Erdemlililer olarak yıllardır çeşitli ortamlarda bir araya geldiklerini ve birçok etkinlik düzenlediklerini aktararak, “Bu etkinlikler gayretli bazı fedakar hemşehrilerimizin bireysel çabaları sonucu gerçekleşti. Bu çabaların sınırlı kalması sebebiyle de dernek kurma ihtiyacı ortaya çıktı. Yaptığımız müşavereler neticesinde dernekleşmenin altyapısı oluşturuldu ve ERKDER, 28 Aralık 2014 tarihinde resmen kuruldu” dedi.
Ümraniye Belediyesi Kültür Müdürü Mehmet Mazak ise Erdemlililer olarak bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını belirtti. Mersinlilerin lobi sorunu olduğuna dikkat çeken Mazak, bundan sonraki süreçte daha aktif lobi yapılması gerektiğini vurguladı.
Erdemli Belediye Başkanı Tollu da açılışta yaptığı konuşmada, “Yörüklerin hasreti önemlidir. Yörükler özgürlüğüne düşkündür. Bu yüzden birlikte yaşamayı pek de beceremedik. Yörükler, çağa hızla ayak uyduran bir yapıya sahiptir” diyerek, İstanbul’da bu tür bir eksikliğin olduğunu söyledi. Erdemlili hemşehrilerin bir dernek çatışı altında İstanbul’da bir araya gelmelerinin çok güzel olduğunu dile getiren Tollu, “Bizler, Feshane’deki Mersin Tanıtım Günleri’nde, EMITT Fuarı’nda insanlarımızla bir arada olduk. 6 binin üzerinde Erdemlili hemşehrimiz İstanbul’da yaşıyor. Bu tür etkinlikler ile özlem gideriyorlar. Bizler bir kente hizmet ederken o kentin kültürünü de yaşatmak zorundayız. Erdemli dışında yaşayan Erdemlililerin bir araya gelmesi bizi ziyadesiyle mutlu ediyor” diye konuştu.
Daha önce Erdemli Kaymakamı olarak görev yapan Sultanbeyli Kaymakamı İbrahim Özefe ise “Bir yerlerden ayrılırsınız. Zaman geçer. O yerin adı anılınca ya da o yerden birilerine rastlarsanız, yüzünüzde bir tebessüm belirir, bir heyecan hissedersiniz, mutlu olursunuz. Ben de kendimi şu an bu durumda hissediyorum. Ben Erdemli’yi sevdim. Beni hemşehriniz olarak buraya davet etmeniz, beni unutmamanız çok güzel, gurur verici. Bundan kıvanç duyuyorum. Erdemlililerin dernek kurarak gelenek, görenek ve kültürlerine sahip çıkması çok güzel” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Erdemli Kültür Düşünce ve Gelişim Derneği’nin açılış kurdelesi kesildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Erkder, İstanbul’da Yaşayan Erdemlilileri Buluşturdu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Nisan 2015 tarihinde saat 14 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Erkder, İstanbul’da Yaşayan Erdemlilileri Buluşturdu haberi güncellenecektir.

MERSİN NAMAZ VAKİTLERİ

28 Şubat 2020, Cuma
 • İmsak
  05:49
 • Güneş
  07:08
 • Öğle
  12:59
 • İkindi
  16:09
 • Akşam
  18:41
 • Yatsı
  19:55
Sayfa Başı