ERZURUM HABERLERİ

Ergenlik Döneminde Kiloya Dikkat!

IHA
11.01.2016 - 11:42 |Son Güncelleme :

UZMAN DİYETİSYEN PINAR KURAL ENÇ

IHA

Fit bir vücuda sahip olmanın herkesin rüyaları arasında olduğunu söyleyen, Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, ergenlik döneminde alınan kilolar konusunda uyardı.
Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç ergenlikte kilo problemleri ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “İnsan yaşamı belirli bir süreçtir.Bu yaşam sürecinde bazı önemli dönemler (ergenlik,regl,hamilelik,menopoz gibi...) var ki özellikle bayanların daha fazla etkilenmesine neden olur.Bu özel dönemlerde bayanlar hem fiziksel hem de duygusal olarak değişime uğrarlar” dedi.
Kadınlık sürecinde çocukluktan sonra ergenlikle başlayan hormonel, fiziksel ve duygusal değişimin beslenme ihtiyaçlarının da farklılaştığı bir dönem olduğunu anlatan Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, “Ergenlik dönemi,büyümenin hızının arttığı,biyolojik değişimle birlikte cinsel ve yapısal olgunlaşmanın tamamlandığı,çocuğun erişkin görünümüne girdiği özel bir süreçtir.Bu dönemden hem kızlar hem de erkekler etkileniyor.Her iki cinste ergenlik başlamadan önce genellikle vücut yağ oranında artışa bağlı olarak kilo alınıyor. Fakat kızlar erkeklerden önce ergenliğe adım atıyor ve bu nedenle onlarda kilo problemleri daha çok görülüyor. Ergenlikte kızların yükselen östrojen hormonu seviyesi yağ depolanmasını kolaylaştırarak kilo alımını daha kolay hale getiriyor.Zaten bayan vücudu erkek vücuduna göre yağlanmaya daha yatkındır.Genç kızlarda vücudun değişen hormon dengesi ile iştah artışı da beraber geliyor.Bu dönemde yanlış beslenme ile de kilo problemleri ortaya çıkıyor.Duygusal dünyanında çalkantıya girdiği ergenlik dönemi,hiç yememeye yol açabileceği gibi aşırı yeme isteğine de sebep olabiliyor. Beslenmede yapılan bu tip hatalar genç kızların hızlı kilo almasıyla son bulabiliyor.Genç kızlarda görülen kilo sorunları sadece dış görünüm açısından sıkıntılı kalmamakla birlikte aynı zamanda sağlıkları ile ilgili bazı problemlere de neden olabiliyor.Bunların başında adet düzensizliği,polikistik over sendromu,bağışık sisteminde zayıflık,hipoglisemi,erişkinlik dönemin de kısırlık gibi... Genç kızlar ergenlik döneminde kilo sorunu yaşamamak için; Öncelikle sağlıklı beslenerek vücudun alması gereken vitamin,protein,karbonhidrat ve yağ alımını dengelemeliler,öğün atlamadan beslenmeliler,kalorisi fazla yağlı yiyeceklerden ve atıştırmalardan uzak durmalılar,hareketsiz kalmaktan kaçınarak her gün düzenli spor-egzersiz yapmalılar,kendi başlarına kulak duyma bilgilerle diyet uygulamaktan kaçınmalılar ve mutlaka uzman desteği ile kilo sorunlarından kurtulmalılar” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Erzurum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Erzurum ilinden Ergenlik Döneminde Kiloya Dikkat! hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Ocak 2016 tarihinde saat 11 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ergenlik Döneminde Kiloya Dikkat! haberi güncellenecektir.

ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ

17 Mart 2020, Salı
 • İmsak
  04:53
 • Güneş
  06:16
 • Öğle
  12:28
 • İkindi
  15:51
 • Akşam
  18:30
 • Yatsı
  19:48
Sayfa Başı