GeriEkonomi Sebze ve meyve ihracatçısı zorda
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sebze ve meyve ihracatçısı zorda

Rusya Federasyonu'nun Türkiye'den yaş sebze meyve ithalatını durdurmasının ardından, bu ülkeye önemli miktarda yaş sebze meyve satan ihracatçılar zor durumda kalırken, fiyatlarda gerileme yaşanıyor.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, yaptığı açıklamada, Rusya Federasyonu'nun Türkiye'den gelen yaş sebze meyve ürünlerinde zararlı böcek ve sinek görüldüğü gerekçesiyle, 3

Hükümetten Rusya'ya teminat
Tarım Bakanı Sami Güçlü, yaş sebze meyve ithalatında yasaklama kararı alan Rusya'nın Ankara Büyükelçisi ile görüştü, teknik aksaklıkların giderilmesi konusunda teminat verdi. Konuyu görüşmek üzere ise Bakanlık Müsteşar Yardımcısı Vekili Nihat Pakdil ve Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü zirai karantinadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Canhilal'ın yarın Rusya'ya gitmesi kararlaştırıldı.
0 Mayıs'tan geçerli ithalatta yasaklama kararı aldığını hatırlattı.

Bu durumun il ekonomisine büyük zarar vereceğini ve ihracatın durma noktasına geleceğini vurgulayan Gürdoğan, şunları söyledi: “Bu olay, milyonlarca insanımızın ekmek kapısının yok olmasına neden olacak. İlimizden çıkış yapan ürünlerin hiç birinde bugüne kadar herhangi bir bulguya rastlanmadı. Bunlara karşılık Türkiye'nin Rusya Federasyonu'na yaptığı ihracatın yaklaşık yüzde 40'lık bölümünü karşılayan Doğu Karadenizli ihracatçılarımız panik halinde. Sorunun bir an önce çözülmesini bekliyorlar.”

"OLAY SİYASİ"

Yasağın kaldırılmaması halinde, telafisi mümkün olmayan maddi zararların oluşabileceğini belirten Gürdoğan, şunları vurguladı: “Hastalık işin bahanesi. Bana göre olay biraz siyasi. Bu göre çalışmalarımızı yapmalıyız. Bana göre bu yasaklama rakip ülkelerin baskısı sonucu olabilir.”

DKİB: 10 MİLYON DOLARLIK ZARAR OLUŞTU

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, yasak sonucu her gün yaklaşık 10 milyon dolarlık zarar meydana geldiği bildirildi. Gürdoğan, bu zararın sadece ihracatçıların cebinde çıkmayacağını, üreticilere de yansıyacağını ifade etti.

FİYATLAR TEPETAKLAK

1 milyon lira civarında satılan domatesin kilosu, Rusya'nın ithalat yasağının ardından 300 bin liraya kadar geriledi. Düşüşün devam etmesi bekleniyor. Antalya Ziraat Odası Başkanı Halil Ordu, Rusya'nın yasak koymasının ardından milyonlarca dolar zararın olduğunu, ürün fazlalığı nedeniyle domatesin çöpe gittiğini söyledi.

"İŞSİZLİK BÜYÜK SORUN OLUR"

Yaş üzümde Rusya pazarının hızla büyüdüğünü dile getiren Ege Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Balık, “ihracatın halen yaklaşık yüzde 30'luk bölümünün yapıldığı Rusya kapısı kapanırsa üzüm üretim sahalarının yoğun olarak bulunduğu bölgelerde işsizlik büyük sorun olur. Emek yoğun bir sektör olan üzümde fiyatların düşmesine de neden olabilecek büyük sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz” dedi.

"AVRUPA'YA GÖSTERDİĞİMİZ HASSASİYETİ RUSYA'YA DA GÖSTERMELİYİZ"

Avrupa ülkelerine ihracat yapan firmalarda artık bu problemlerle karşılaşılmadığına dikkat çeken Balık, “Rusya'dan bu konuda şimdiye kadar bir şikayet gelmediği için dikkat edilmiyor olabilir. Firmaların Avrupa'ya satılamayan ürünlerinin Rusya'da değerlendirilmesi gibi düşüncelerden kaçınması gerekiyor. Avrupa'ya gönderdiğimiz ürünlerde gösterdiğimiz hassasiyeti Rusya'da da uygulamazsak bu dev pazarı kaçırırız” dedi.

Yaş üzümde 2002 yılında 6 bin 318 ton olan Rusya'ya ihracat, 2003 yılında 8 bin 960 ton, geçen yıl da 9 bin 260 tona yükseldi. İhracattan geçen yıl 4 milyon 725 bin dolar gelir elde edildi.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False