GeriEkonomi Şahin: İşçilere sıfır zam önermedik
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şahin: İşçilere sıfır zam önermedik

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, kamu işçilerine verilecek zamla ilgili olarak, ''biz, Türk-İş yetkililerine sıfır zam önermedik. 1 Ocak'ta yüzde 6.2 oranındaki ilaveyi ilk 6 ayla ilgili bir artış olarak kabul etmelerini istirham ettik.'' dedi.

Şahin, Vakıfbank'ın ''Türkiye Mikrokredi Uygulama Projesi'' fonuna 50 bin dolarlık destek vermesi nedeniyle düzenlenen törende gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
Bakan Şahin, bir gazetecinin ''sıfır zamdan geri dönüş olacak mı?'' şeklindeki sorusuna karşılık şöyle dedi:

''Bir kaç kere daha tashih ettim. Biz Türk-İş yetkililerine sıfır zam önermedik. 2003 yılının birinci 6 aylık dönemi ile ilgili 1 Ocak'tan itibaren kamuda çalışan işçilerin maaşlarına 6.2 oranında bir ilave yaptık. Bunu ilk 6 ayla ilgili bir artış olarak kabul etmelerini istirham ettik.
  
Tabii, Türk-İş yöneticileri bunun enflasyon farkından kaynaklanan maaşlarına bir zam olduğunu öne sürerek, sıfır zam telakki ettiler. Bu onların değerlendirmesidir. Ama biz hiç bir zaman işçilerimize ilk 6 ayla ilgili bir sıfır zam önermedik. 6.2 oranında ki bu ilk 6 ay için 265 trilyon lira eder. Bu bizim bütçemizden kamu işçilerine verildi. Biz öyle düşünüyoruz. Türk-İş yetkilileri farklı değerlendiriyor. Tekrar altını çizerek söylüyorum ki biz sıfır zam önermedik.''

Bir başka gazetecinin, ''şimdi ne yapacaksınız?'' şeklindeki sorusuna da Şahin, ''Biraraya geliriz, onlar bir öneride bulunmuşlardı. Önerilerini tekrar gözden geçirmelerini talep ettik. Onlar da bizim önerilerimizin yeniden değerlendirilmesini talep ettiler. Karşılıklı değerlendirmeler yaparak, bir orta yol bulacağız''cevabını verdi.

Gazetecilerin ''sorunu masa başında çözmeye kararlı mısınız'' şeklindeki sorusunu da Şahin, ''Kuşkusuz. Bu ülke insanının oturup konuşarak, tartışarak çözemeyeceği problem yoktur. Hiçkimse endişe etmesin çözeriz'' diye yanıtladı.

Bir başka gazetecinin ''ilk teklifiniz şu halde ortadan kalktı'' şeklindeki değerlendirmesine karşılık Şahin, ''Siz öyle değerlendiriyorsunuz. Benim diyeceğim birşey yok. Saygı duyarım. Bir oturalım konuşalım ne çıkacak. Ben masada görüşerek anlaşacağımıza inanıyorum'' dedi.

Başbakan Yardımcısı Şahin, uzlaşmanın ne kadar sürede sağlanacağının sorulması üzerine de, ''Çok kısa sürede sağlanmasını umut ediyorum. Ayın 15'inden önce. Çünkü hem kamuda çalışan işçilerimizin hem de memurlarımızın beklentileri var. Ayın 15'inden önce bu sorunun çözülmesi gerekir. Şimdi Bakanlar Kurulu'na gidiyorum orada da bu konuyu tekrar gündeme getireceğim'' şeklinde konuştu.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

False