YGS puanı nasıl hesaplanır? YGS puan hesaplama sistemi!

Güncelleme Tarihi:

YGS puanı nasıl hesaplanır YGS puan hesaplama sistemi
Oluşturulma Tarihi: Mart 09, 2016 13:09

YGS sınav puanı hesaplama nasıl yapılır? YGS sonuçları ne zaman açıklanacak? YGS kaç soru kaç puan? gibi soruların yanıtlarını haberimizde bulabilirsiniz. YGS'ye girecek olan öğrencilerin heyecanı sınav giriş yerlerinin belli olması ve YGS giriş belgeleri alınmasıyla daha da arttı. İşte YGS sınavında yapılan net sayısına göre YGS puanı hesaplama!

Haberin Devamı

YGS sınav giriş yerlerinin açıklanması ve öğrencilerin YGS sınav giriş belgelerini almalarıyla birlikte 13 Mart Pazar günü yapılacak olan YGS sınavı heyecanı ikiye katlandı. Öğrenciler sınav öncesinde YGS puanı nasıl hesaplanır?, YGS sınav sonuçları ne zaman açıklanır?, YGS sınavında kaç soru kaç puan? gibi soruların yanıtlarını araştırmaya başladılar.

YGS Puanı Hesaplama nasıl yapılır?

Diğer sınavlardan farklı olarak YGS sınavında verilen 4 yanlış cevap 1 doğru cevabın yok sayılmasına neden oluyor. Yani YGS sınavında 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir. Sınavda Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri derslerinden sorular sorulmaktadır. Bu testlerden alınan puanların ortalaması hesaplanmakta bu sayede de standart sapması bulunmaktadır. Elde edilen ortalam ve standart sapma kullanılarak ortalama 50, standart sapma 10 puan olarak değerlendirilmektedir. Bunun sonucunda da standart puan hesaplanmaktadır.

Haberin Devamı

YGS sınavına giren öğrencilerin LYS'ye girmek için YGS'den en az 140 puan almaları gerekmektedir. 140.000 puanın altında puan alan adayların YGS puanı hesaplanmamaktadır. 140.000 ve 179.999 arasında bir puan alan öğrenciler sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarından tercih etme hakkına sahip olabiliyorlar. 180.000 ve üzeri puan almayı başaran öğrenciler ise LYS'ye girmeye hak kazanıyorlar. Öte yandan özel yetenek sınavlarına girmek isteyen adaylar ise YGS'den en az 140.000 puan almaları gerekiyor.

YGS sınavında Türkçe'den 40 soru, Matematik'ten 40 soru, Fen Bilgisi'nden 40 soru ve Sosyal Bilimler'den 40 soru olmak üzere toplam 160 soru soruluyor.

YGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

ÖSYM, bu yıl adaylar için bir yenilik yaparak, sınav sonuçlarını açıklama takvimini de belirledi. Buna göre, YGS sonuçları, ÖSYM Sonuç Açıklama Sistemi üzerinden 25 Mart 2016'da açıklanacak. 13 Mart 2016 Pazar günü, saat 10:00’da tek oturum halinde yapılacak olan YGS sınavı 160 dakika sürecek.

YGS sınavında 150 puanı aşmak için kaç net yapılmalı?

150 puanı aşmak için tüm testlerden eşit olursa 20 net yapılması gerekiyor. Yani her dersten 4'er net çıkarılması gerekmektedir. Matematik'ten daha çok net cevap vererek 16'dan az soru ile de 140 puan alınabilir.

Haberin Devamı

Tahmini netlere bakacak olursak;

Net 11 Matematik Sorusu, 140 barajını aşmak için yeterli.
Net 12 Türkçe Sorusu 140 barajını aşmak için yeterli.
Net 12 Sosyal Sorusu 140 barajını aşmak için yeterli.
Net 10 Fen Sorusu 140 barajını aşmak için yeterli.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!