Tatilde test yerine tasarım yapsınlar

Güncelleme Tarihi:

Tatilde test yerine tasarım yapsınlar
Oluşturulma Tarihi: Ocak 19, 2019 10:26

Tatile çıkacak öğrencilere ve velilere seslenen STEM (Fen bilimleri, teknoloji, mühendislik, matematik) alanında çalışmalar yürüten eğitim uzmanı Dr. Devrim Akgündüz, öğrencilere test ağırlıklı ödevler yerine tasarım yapabilecekleri görevler vermesini tavsiye etti.

Haberin Devamı

İlk ve orta dereceli okullarda eğitim gören 18 milyona yakın öğrenci karnelerini alarak yarıyıl tatiline girdi. Yarıyıl tatilinde sık sık gündeme gelen ödev konusunu değerlendiren İstanbul Aydın Üniversitesi STEM Merkezi Müdürü Dr. Devrim Akgündüz, öğrencilere test ağırlıklı ödevler yerine tasarım ve kodlamaya yönelik ödevler verilmesinin daha yararlı olacağını söyleyerek, “Bu tip ödevlerle çocuklar saatlerce ilgilenebilir” diye konuştu. Akgündüz, tatili verimli geçirmek için şu önerilerde bulundu:

EĞLENCELİ TASARIM VE DENEYLER

Ödev öğrencinin öğrenmesine yönelik olmalı. Sınav ve öğretim programının yetiştirilmesi kaygısıyla verilen test çözme ödevleri, öğrencileri ve dolayısıyla velileri de strese sokuyor. Oysa öğrencilerin daha çok kendilerini geliştireceği türden ödevlere ihtiyacı var. Aslında bunlara ‘ödev’ diye bir isim de verilmesine gerek yok. Gerçek bir hayat problemine odaklanmak da bir ödev niteliği taşıyabilir. Sonuç odaklı ödevlerin, öğrencilerin gelişimine katkısı çok sınırlı olur. Öğrencilerin zaten sıkıcı olan bu tip ödevlerden ziyade, onların zihinsel ve bedensel gelişimlerini sağlayacak ödevlere ağırlık verilmesi gerekir. Bunlar da ailelerin de katılabileceği eğlenceli tasarımlar ve deneyler yapmak olabilir.

Haberin Devamı

ÖZEL ETKİNLİKLERLE BECERİLERİNİ GELİŞTİRSİNLER

Tatilde test yerine tasarım yapsınlar

Tasarlamak yaratıcılık, eleştirel düşünme, işbirliği yapma, iletişim kurma, karmaşık problemleri çözme gibi becerilerin gelişmesine imkân sağlar. Dünya Ekonomik Forumu yeni nesillerde geliştirilmesi gereken becerilerin de bunlar olduğunu ifade ediyor. Basit malzemelerin kullanıldığı ‘Kendin Yap-Maker’ türünde etkinliklerle öğrenciler birçok beceriyi elde edebilir. Bununla ilgili internet ortamında, ‘Youtube’ ve ‘instructables.com’ gibi pek çok etkinliğe ulaşılabilir. Tahta çubuklar, yapıştırıcı malzemeler, pipetler, pet şişe, balon, karton, makas, silikon tabancası, oyun hamuru, mutfak malzemeleri, gıda maddeleri gibi malzemelerin kullanılabileceği bu etkinliklerde çocuklar hem eğleniyor, hem de becerilerini geliştirme olanağı buluyor. Çubuk makarnadan köprüler kurmak, karton vb. kullanarak kendi bina tasarımını yapmak, pet şişeleri kullanarak kendi özgün araçlarını yapmak her çocuğun saatlerce vakit geçirebileceği türden etkinlikler olarak düşünülebilir. Ailelerin de bu etkinliklerin içerisinde olması çocuğun kaliteli bir zaman geçirmesi açısından da faydalı olur.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!