Talim ve Terbiye Kurulu yeni müfredatı onayladı

Güncelleme Tarihi:

Talim ve Terbiye Kurulu yeni müfredatı onayladı
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 24, 2024 11:04

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Cihad Demirli, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli için iletilen tüm görüş ve önerilerin şeffaflık, bilimsellik ve katılımcılık ilkeleriyle değerlendirildiğini ve tekrar görüşülen yeni müfredatın Talim ve Terbiye Kurulu onayından geçtiğini söyledi.

Haberin Devamı


Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce 9 dersin öğretim programı ile ortak metni, Temel Eğitim Genel Müdürlüğünce 10 dersin öğretim programı, Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce 7 dersin öğretim programının taslağı MEB tarafından 26 Nisan’da kamuoyunun görüş ve önerisine sunulmuştu. Prof. Dr. Cihad Demirli, 10 Mayıs’a kadar askıda kalan müfredat taslağına 67 bin 284 görüş ve önerinin geldiğini belirtti. Bu süreçte taslağın 1 milyon 662 bin 780 kez görüntülendiğini ifade eden Demirli, şöyle konuştu:
“Gelen görüş ve önerilerin yüzde 58’i öğretmenlere aitti. Bu kapsamda öğretmenlerden 38 bin 865 görüş ve öneri geldi. Yeni müfredat taslağına katkı sunmak isteyen sivil toplum kuruluşları, eğitim platformları ile eğitimin diğer paydaşları ise 28 bin 419 görüş bildirdi. Söz konusu paydaşların oranı da yüzde 42 olarak gerçekleşti. Gelen görüşlerin üçte biri ortak metne, altıda biri ise okul öncesi eğitim programına yönelikdi.

Haberin Devamı

GÖRÜŞ VE ÖNERİLER KOMİSYONLARDA GÖRÜŞÜLDÜ
Yeni müfredat taslağı hakkında iletilen tüm görüş ve öneriler, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığımızca özenle değerlendirildi. Görüş ve öneriler, askı sürecinde her gün Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı komisyonları ve ilgili genel müdürlüklerle paylaşıldı. Eğitim paydaşlarından gelen 67 bin 284 görüş ve öneri tek tek tasnif edildi. Bu çerçevede öğretim programlarında bazı genel tashihler yapıldı. Görüş ve öneriler, şeffaflık, bilimsellik ve katılımcılık ilkelerinin gereği olarak değerlendirilerek öğretim programlarına yansıtıldı. Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli öğretim programları, 16-22 Mayıs’ta Kurul gündemine alınarak görüşüldü. Tekrar görüşülen yeni müfredat, Talim ve Terbiye Kurulu onayından geçti.”

PROGRAM KADEMELİ UYGULANACAK
Yeni müfredat, gelecek eğitim öğretim döneminden itibaren okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul 5’inci sınıf ve lise 9’uncu sınıftan başlamak üzere kademeli şekilde uygulanacak. Talim ve Terbiye Kurulunca onaylanan yeni öğretim programlarına, makam onayının ardından Bakanlığın internet sitesi üzerinden erişilebilecek.

BAKMADAN GEÇME!