Takdir Teşekkür nasıl hesaplanır? Takdir Teşekkür hesaplama ekranı ve yönetmelikte değişen detaylar

Güncelleme Tarihi:

Takdir Teşekkür nasıl hesaplanır Takdir Teşekkür hesaplama ekranı ve yönetmelikte değişen detaylar
Oluşturulma Tarihi: Ocak 14, 2020 10:10

17 Ocak Cuma günü milyonlarca öğrenci karnelerini alarak yarıyıl tatili dönemine girecek. Karne öncesi öğrenciler takdir ve teşekkür hesaplamasıyla ilgili detaylara yoğunlaştı. Not ortalaması baz alınarak hesaplanan takdir ve teşekkür belgesinde 9-10-11-12.sınıf takdir teşekkür hesabı değişti. Peki, Takdir Teşekkür nasıl hesaplanır? Kaç puanla Takdir Belgesi alınır? İşte, Takdir Teşekkür hesaplama ekranı ve değişen yönetmeliğe göre belge hesaplama ile ilgili detaylı bilgiler.

Haberin Devamı

Takdir Teşekkür hesaplama ekranı, cuma günü karne alacak olan pek çok öğrencinin gündemini oluşturuyor. Dönemi takdir ya da teşekkür gibi belgelerle tamamlamak isteyen öğrenciler, internet üzerinden karne notlarını öngörerek 9-10-11-12. sınıf takdir teşekkür hesaplama işlemini gerçekleştiriyor. İşte, 5,6,7,8,9,10,11,12. sınıf takdir teşekkür hesaplama ekranı hakkında merak edilen bazı bilgiler ve değişen sistem hakkında detaylar

Takdir teşekkür hesaplama ekranı aracılığıyla karneye ek olarak bir belge alıp alamayacağını merak eden öğrenciler, karne notları ile sorgulamalarını gerçekleştiriyor. Peki, takdir teşekkür hesaplama işlemi nasıl yapılır? İşte, 9-10-11-12. sınıf ve ortaokul 5-6-7-8. sınıf takdir teşekkür hesaplama işlemi hakkında detaylı bilgiler

Haberin Devamı

KARNE NOT ORTALAMASI NASIL HESAPLANIR?

Karnelerin alınmasına günler kala araştırılan not ortalaması hesaplama işlemi, küçük işlemlerle kolayca gerçekleştirilebiliyor.

Not ortalaması, 1. yazılı puanının 2. ve varsa 3. yazılı puanı ile toplanmasının ardından toplam yazılı sayısına bölünmesiyle ortaya çıkmaktadır. 

Tüm dersler için bu işlemi gerçekleştiren öğrenciler, ders başına çıkan not ortalamalarının hepsini toplar. 

Topladıkları not ortalamasını ise o dönem kaç ders aldıysa ona böler. 

Öğrenciler böylece o dönemin karne not ortalamasını öğrenmiş olur.

İLKOKUL-ORTAOKUL VE İMAM HATİP ORTAOKULU ÖĞRENCİLERİ İÇİN TAKDİR TEŞEKKÜR SİSTEMİ NASIL İŞLİYOR?

İlköğretim kurumları yönetmeliğine göre takdir teşekkür hesaplama işlemi, liseye göre farklılık gösterebilecek.

İlkokul 4 üncü sınıf ile ortaokul ve imam-hatip ortaokullarının bütün sınıflarında puan ortalaması Türkçe dersinden 55.00, diğer derslerin her birinden 45.00 puandan aşağı olmamak şartı ile tüm derslerin dönem ağırlıklı puan ortalaması 70.00-84.99 olanlar "Teşekkür", 85.00 puan ve yukarı olanlar "Takdir"belgesi ile ödüllendirilmektedir.

İftihar belgesi ise, Ulusal ve uluslararası yarışmalara katılarak ilk beş dereceye giren, Çeşitli sosyal, kültürel ve sanatsal etkinliklerde üstün başarı gösteren öğrencilere ilkokullarda sınıf öğretmeni, ortaokullarda ise öğrenci davranışlarını değerlendirme kurulu tarafından verilir.

Haberin Devamı

İftihar Belgesiyle ödüllendirilenler, özel olarak yapılacak bir toplantı veya törende diğer öğrencilere duyurulur. Bu öğrencilerin adları ve fotoğrafları okulun internet sayfasında yayınlanır ve uygun bir yere asılır.

Kınama ve okul değiştirme yaptırımlarından birini alan öğrenciye o eğitim ve öğretim yılı içinde teşekkür, takdir ve iftihar belgesi verilmez.

LİSELERDE HESAPLAMA SİSTEMİ DEĞİŞTİ

Okullara devamı sağlamak için çaba gösteren Milli Eğitim Bakanlığı, takdir teşekkür hesaplama kriterlerini değiştirdi.

Öğrencinin başarı puanı takdir ya da teşekkür belgesi almaya yeterli olsa da devamsızlığı 5 günden fazla olanlar bu belgeyi almaya hak kazanamayacak.

Haberin Devamı

İşte, o yönetmelik değişikliği bilgileri;

Okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu, derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren, özürsüz devamsızlık süresi 5 günü geçmeyen, tüm derslerden başarılı olan, dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 ten aşağı olmayan ve davranış puanı 100 olan öğrencilerden;

a) 70,00-84,99 arasındakileri teşekkür belgesi,

b) 85,00 ve daha yukarı olanları takdir belgesi,

c) Ortaöğrenim süresince en az üç öğretim yılının bütün döneminde takdir belgesi alanları üstün başarı belgesi ile ödüllendirir.

Haberle ilgili daha fazlası: