Sanayide eğitim desteği artıyor

Güncelleme Tarihi:

Sanayide eğitim desteği artıyor
Oluşturulma Tarihi: Nisan 18, 2023 16:03

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) kurulan meslek yüksekokullarına (MYO) verilen eğitim öğretim desteğinden yararlanan öğrenci sayısının 4 bini aştığını açıkladı. Öte yandan YÖK Başkanı Prof. Dr. Özvar, verilen destek miktarının da 29 milyon 913 bin 75 liraya ulaştığını söyledi.

Haberin Devamı

YÖK Başkanı Özvar, daha fazla meslek yüksekokulu mezununun sanayi sektöründe istihdamın edilmesine öncelik verdiklerini belirtti. Bu amaçla geliştirdikleri Üniversite-Sanayi Eğitimi Projesi kapsamında, OSB'lerde kurulan MYO'lardaki imalat sektörü ve lojistikle ilgili programlara destek verdiklerini hatırlattı. Özvar, Türkiye'de kamu kurum ve kuruluşlarının iş gücüne katılma ve istihdam oranlarının artırılmasına yönelik idari, mali ve ekonomik çabalar sarf ettiğini, bu hedefe ulaşmada üniversitelerin de önemli rol oynadığının altını çizdi. YÖK olarak meslek yüksekokulu öğrencilerinin nitelikli şekilde yetişmelerini sağlamak ve sanayide iş gücüne katılma oranlarını artırmak için teşvik mekanizmasını kullandıklarını belirten Özvar, şunları söyledi:

Haberin Devamı

DESTEKLENEN PROGRAM SAYISI 30’A YÜKSELDİ
“OSB'lerde üretim, istihdam ve sanayi sektörünün kendine özgü bir atmosferi bulunuyor. Üniversite-Sanayi Eğitimi Projesi ile öğrencilerimizin sanayinin kendine özgü atmosferi içinde yetişmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Günümüzde genç işsizliğin her ülkede temel bir sorun olarak görüldüğü düşünüldüğünde, MYO'lardan mezun gençlerimizin zaman kaybetmeden iş bulmalarının ve bulundukları OSB'de istihdam edilmelerinin ne denli önemli olduğu açık bir şekilde ortaya çıkıyor. Organize Sanayi Bölgelerinde eğitimi uygulama ile yürüten programlara verdiğimiz destek giderek artıyor. Desteklenen program sayısı 30'a yükseldi.

EĞİTİM DESTEĞİ YÜZDE 20 ARTTI
Organize Sanayi Bölgelerinde Kurulan Meslek Yüksekokulları Raporu'nda yer alan bütçe desteğinin katkılarına ilişkin verilere bakıldığında, 2017-2018 eğitim öğretim yılında öğrenci başına verilen eğitim desteği ortalama 4 bin 500 lira iken bu tutarın 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında yaklaşık 5 bin 400 liraya ulaştığını görüyoruz. Ayrıca verilere göre, dört yıllık süreçte öğrenci başına verilen eğitim desteği yaklaşık yüzde 20 arttı. 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında OSB'de kurulan 16 meslek yüksekokulundaki 74 programda öğrenim gören 4 bin 315 öğrenci için 29 milyon 913 bin 75 lira eğitim desteği verildi. Böylece bu yıl öğrenci başına verilen eğitim desteği miktarı ortalama 6 bin 932 liraya ulaştı."

Haberin Devamı

BAŞARI GÖSTERMEYENLERDEN DESTEK KESİLİYOR
Eğitim desteği verilen programların performans değerlendirmesinde 30 göstergenin dikkate alındığını belirten Özvar, performans değerlendirmesinde 2022 yılında yeterince başarı gösteremeyen 9 programda eğitim desteğinin geçici olarak kesildiğini söyledi. Bu programların bu yıl yeniden değerlendirmeye alındığı bilgisini paylaşan Özvar, performanslarında iyileşme görülenlerin tekrar destek almaya başladığını duyurdu.

BAKMADAN GEÇME!