Özel okullar burs kontenjanlarını açıklıyor

Güncelleme Tarihi:

Özel okullar burs kontenjanlarını açıklıyor
Oluşturulma Tarihi: Şubat 10, 2023 17:25

Özel okul dernek ve platformları bir araya gelerek yaptığı açıklamada deprem bölgesinden farklı illere göç eden öğrencilerin özel okullarda ikinci dönem tam burslu okutulacağını duyurmuştu. Öğrencilerin bu kapsamda başvuru yapabileceği okullar ve kontenjanları öğrenebileceği Misafir Öğrenci Sistemi açıldı. TOBB Türkiye Eğitim Meclisi Başkan Yardımcısı Mirkan Aydın, kontenjan sayısının yüksek olacağını söyledi.

Haberin Devamı

“Özel okullar misafir öğrencilerini bekliyor” denilerek açılan www.misafirogrenci.org sistemi, özel okul dernekleri tarafından depremden etkilenen öğrencilerin, ikinci dönemde tam burslu olarak öğrenim görebilmelerini sağlamak için oluşturuldu. Online platform olarak tasarlanan sisteme dahil olan okullar ilgili burs kontenjanlarını ilan edebiliyor. Sistem Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK), Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER), Özel Öğretim Derneği (ÖZDER), Özel Eğitim-Öğretim Derneği (ÖZDEBİR), Özel Öğretim Kurumları Birliği Derneği (ÖZKURBİR) ve Ankara Eğitim Platformu tarafından desteklenen bir sosyal sorumluluk projesi olarak tanımlanıyor.

Özel okullar burs kontenjanlarını açıklıyor
PSİKOLOJİK DESTEK İÇİN DE ÇALIŞIYORUZ
TOBB Türkiye Eğitim Meclisi Başkan Yardımcısı Mirkan Aydın şunları söyledi:
“Yeni çalışmamız için kurulan online platform Ankara Eğitim Platformu’nun öncülüğünde oluşturulan bir sistem. Depremde zarar görmüş öğrencilerimize tüm ücretleri kurumlar tarafından karşılanarak eğitim verilecek. Özel okul dernekleri de bu çalışmaya ortak oldular. Şu anda sisteme 11 ilden kontenjanlar girildi. Afet bölgesi hariç tüm Türkiye’deki okullarda gün içinde kontenjan girişi olacak. Ülke çapında 10 bin özel olduğu için kontenjan sayısının yüksek olacağını düşünüyorum. Yeni kontenjanlar ekleneceği için canlı bir sistem olacak. Şu an için dönem sonuna kadar öğrenci kabul ediyoruz. Ayrıca okullarda ailelerin barınmasına imkan sağlamak için de çalışma yapıyoruz. Onunla ilgili bilgiler de sisteme yükleniyor. Bir de önümüzdeki hafta açıklayacağımız okullarımızdan afet bölgesine sosyal psikolojik destek verilmesi üzerine bir proje yürütüyoruz."

Haberin Devamı

BAŞVURU ŞARTLARI
Misafir öğrenci kontenjanından yararlanmak isteyen öğrenciler için gerekli şartlar şöyle:
1. Öğrencilerin kurumların misafir öğrenci kontenjanı ilan ettikleri sınıf seviyesinde olması gerekiyor.
2. Başvuracak öğrenci, birinci dönemi depremlerin yaşandığı 10 şehirden birinde bitirmiş olmalı.
3. Öğrencinin depremden olumsuz etkilendiğini belgeleyebilmesi gerekiyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!