Jean Monnet Bursu ile bin 700 aday eğitim aldı

Jean Monnet Bursu ile bin 700 aday eğitim aldı

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Jean Monnet bursu sayesinde bin 700 kişinin değişik konularda AB sürecinde katkı sağlamak için eğitim aldığını belirtti.

Haberin Devamı

Çavuşoğlu, Jean Monnet Burs Programı'nın sertifika töreninde, bursun önem taşıdığını dile getirerek, bu sayede bin 700 kişinin değişik konularda AB sürecine katkı sağlamak için eğitim aldığını dile getirerek, "Bugün bu zorlu sürecin önündeki engelleri kaldırmak için sizlerle beraber çalışıyoruz" dedi.

AB'ye üyelik sürecine değinen Çavuşoğlu, Türkiye'nin her açıdan AB'nin geleceğinde yer alması gerektiğini ve açılmayan fasılları açmak istediklerini ifade ederek, "Bu fasılları açmadan bile, hatta tarama raporlarının bile iletilmemesine rağmen biz, buna inandığımız için bugüne kadar gayri resmi açılış kritlerinin çoğunu yerine getirdik" diye konuştu.

Çavuşoğlu, 17 faslın konsey ya da üye ülkeler tarafından tek taraflı olarak siyasi sebeplerle bloke edilmesinin Türkiye'ye yapılan bir haksızlık olduğuna işaret ederek, bunun insanların AB'ye bakışını olumsuz yönde etkilediğini vurguladı.

AB Eski Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ise söz konusu projenin birçok insanın hayatını değiştirdiğini, Türkiye ile AB arasında en önemli köprülerden biri olduğunu söyledi. Bağış, "Toplumların birbirini tanıyabilmesi, önyargıların kırılabilmesi ve aradaki duvarların ortadan kalkabilmesi adına çok önemli bir proje" değerlendirmesinde bulundu.

AB Delegasyonu Türkiye Başkanı Stefano Manservisi de "Jean Monnet bursiyerleri ailesinin, bu deneyim sayesinde Türkiye'nin üyelik sürecine katkıda bulunabileceğine inanıyorum" dedi. Manservisi, programın Türkiye-AB arasındaki sivil toplum diyaloğunun da geliştirilmesine önemli ölçüde katkıda bulunacağına inandıklarını belirtti.

Hacettepe Üniversitesi İktisat Anabilim Dalında doktora çalışmasını sürdürdüğünü belirten kursiyer Tuğba Oğuz ise bursa başvurma sebebinin doktorasının bir kısmını yurt dışında tamamlamak olduğunu söyledi.

Oğuz, AB ülkelerinde çalışma ve araştırmalar yapmak için söz konusu bursun kendisi için büyük bir fırsat yarattığını anlatarak, şöyle konuştu:
"Almış olduğum eğitim ve geçirdiğim sürenin hem kişisel gelişimime hem akademik hem de mesleki anlamda önemli katkıları oldu. Ülkemizi yurt dışında tanıtma fırsatı bize Jean Monnet bursu sayesinde sağlanmış oldu ki bu, kendi adıma grur vericiydi."

Haberle ilgili daha fazlası: