GeriAraştırma Haçova Savaşı Tarihi Ve Özeti - Haçova Muharebesi Tarafları, Nedenleri Ve Sonuçları Kısaca Bilgi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Haçova Savaşı Tarihi Ve Özeti - Haçova Muharebesi Tarafları, Nedenleri Ve Sonuçları Kısaca Bilgi

Haçova Savaşı Tarihi Ve Özeti - Haçova Muharebesi Tarafları, Nedenleri Ve Sonuçları Kısaca Bilgi

Tarihte yaşamış olan devletler veya topluluklar varlıklarını sürdürmek için birçok savaş yapmışlardır. Savaşa katılan taraflar galip gelmek için herşeyi denemişlerdir. Sizler için Haçova Savaşı tarihi ve özeti nedir? Haçova Muharebesi tarafları, nedenleri ve sonuçları nelerdir? Tüm detayları derledik.

Büyük bir devlet olan Osmanlı Devleti sahip olduğu konuma gelebilmek için çok sayıda savaşa katılmıştır. Bazı savaşlar zaferle sonuçlanırken bazı savaşlar ise kaybedilmiştir. Haçova Muharebesi'de Osmanlı adına önemli savaşlardan birisi olmuştur. Osmanlı Devleti güçlü ordusu ile her savaşa korkmadan girmiştir. 

Haçova Savaşı Nedir? Haçova Savaşı Özeti ve Kısaca Bilgi 

Haçova Savaşı, Osmanlı Devleti zamanında yapılmış olan savaşlardan birisidir. III. Mehmet döneminde yaşanan bu savaşta taraflar birbirlerine üstünlük sağlamak için ellerinden geleni yapmışlardır. 

Avusturya'nın Macaristan topraklarında bulunan en önemli kalesi Eğri Kalesi idi. Stratejik bir öneme sahip olan bu kale Osmanlı Devleti tarafından ele geçirilmek isteniyordu. Bu amaçla Eğri kalesine sefer düzenleyen Osmanlı Devleti başarılı olmuştur. III. Mehmet 12 Ekim 1596 yılında bu kaleyi almıştır. Bu başarısından dolayı kendisine Fatih unvanı verilmiştir. 

Eğri kalesini kaybeden Avusturya harekete geçerek Osmanlı üzerine sefer düzenler. Bu sefere karşılık Osmanlı ordusu Haçova meydanına iner ve düşmanı burada karşılar. İlk yaşanan çarpışmalarda Avusturya tarafının ağır bastığı görülmüştür. Ancak, Osmanlı ordusu geri çekilme niyetinde değildi ve bu yüzden Haçova'da önemli bir meydan savaşı yaşanmıştır.

Haçova Savaşı Tarihi 

Osmanlı'nın Eğri kalesini almasıyla başlayan mücadele 24 Ekim 1596 tarihinde meydan savaşına dönüşmüştür. Avusturya savaşın bir noktasında öne geçmeyi başarmıştır. Hatta Haçova'dan zaferle dönmeye çok yakın olmuştur. Ancak, Osmanlı Devleti kısa zamanda toparlanarak karşı tarafa cevap vermiştir. Bu şekilde süren savaş 26 Ekim'de son bulmuştur. Savaşın tarihi kayıtlara 24-26 Ekim 1596 olarak geçmiştir. 

Haçova Savaşı Kimler Arasında ve Nerede Olmuştur? Haçova Savaşı Tarafları 

Haçova Savaşı, Osmanlı Devleti ile Avusturya arasında geçmiştir. Osmanlı ordusunun başında III. Mehmet, Avusturya ordusunun başında ise Arşidük Maximillian vardı. Osmanlı ordusu ve Avusturya askerleri arasında şiddetli bir savaş yaşanmıştır. 

Haçova Savaşı Nedenleri 

Haçova Savaşı, Osmanlı tarihi açısından önemli savaşlardan birisi olmuştur. Savaşa nesne olan durumlar iki tarafı karşı karşıya getirmiştir. Stratejik bir noktada yapılan bu savaşı kazanmak için iki tarafta tüm gücünü ortaya koymuştur. 

Osmanlı Devleti ve Avusturya'nın Orta Avrupa'da hakimiyet kurma istekleri, 

Eflak, Boğdan ve Erdel'de karışıklıklar yaşanması, 

Osmanlı Devleti'nin Eğri kalesini ele geçirmesi, 

Avusturya'nın Osmanlı Devleti'nin ilerleyişini durdurmak istemesi. 

Haçova Savaşı Sonuçları 

 Haçova Savaşı, Osmanlı Devleti açısından önemli sonuçlara neden olmuştur. Bu sonuçlaron birçoğu Osmanlı'ya olumlu şekilde yansımıştır. 

Savaşı Osmanlı Devleti kazanmıştır, 

Osmanlı'da bu savaşa katılmayan ve savaştan kaçan askerler Anadolu' ya giderek Celali isyanlarının çıkmasına yol açmışlardır, 

Osmanlı ordusunun gücü anlaşılmıştır, 

Avusturya stratejik bir noktasını kaybetmiştir, 

Osmanlı'nın Batı nezdinde prestiji artmıştır. ​​​​

 Haçova Savaşı'nın Önemi 

Osmanlı Devleti'nin kazandığı bu savaş en son kazanılan büyük meydan savaşı olmuştur. Önemli sonuçlara neden olan bu savaş Osmanlı tarihi açısından dikkat çeken savaşlardan birisi olmuştur. 

- Osmanlı Devleti, savaşı kaybetmeye yakınken toparlanarak savaştan galip çıkmıştır, 

- Batı'da kazanılan son meydan savaşı olmuştur, 

- Osmanlı'nın Batı dünyasında prestiji artmıştır, 

- Savaşın kazanılması ordu için büyük bir moral olmuştur, 

- Celali isyanlarının başlaması bu savaş sonrasında olmuştur, 

- Kazanılan zafer sayesinde Osmanlı'nın egemen olduğu birçok yer uzun süre korunmuştur.

False