GeriEğitim Beş akademisyen Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı seçildi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Beş akademisyen Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı seçildi

Beş akademisyen Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı seçildi
refid:24413784 ilişkili resim dosyası

Bilim Kahramanları Derneği, bu yıl ilk kez düzenlediği etkinlikte Türkiye’deki üniversitelerden 5 akademisyeni Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı olarak seçti. Amaç, akademisyenlerin çalışmalarında, motivasyonlarını arttırmak.

Gençleri erken yaşta temel bilimlere çekmek amacıyla kurulan Bilim Kahramanları Derneği, 2012 yılının ‘Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanları’nı seçti. 2013’te ilk defa düzenlenen etkinliğin seçici kurulunda Mimar Sinan Güzel Sanatlar, İstanbul Kültür ve Özyeğin Üniversitesi’nden profesör ve doçentler yer aldı. Başvurular arasında 38 yaşını doldurmamış 2012 yılının en başarılı beş genç bilim insanı seçildi. 2010 yılından bu yana Biyoloji Bilimleri ve Biyomühendislik programında öğretim görevlisi olarak çalışan, Sabancı Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Murat Çokol, 2008’den bu yana Bilkent Üniversitesi, Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Enstitüsü’nde ve Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi’nde (UNAM) araştırma grubuyla beraber çalışmalarına devam eden Doç. Dr. Mustafa Özgür Güler, Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü’nde çalışmalarına devam eden Yrd. Doç. Dr. Coşkun Kocabaş, sinyal işleme, otomatik öğrenme, kablosuz ve sualtı haberleşme sistemleri alanlarında araştırmalar yapan Yrd. Doç. Dr. Süleyman Serdar Kozat ve ODTÜ Fizik Bölümü Profesörü Prof. Dr. Altuğ Özpineci, 2012 yılının Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanları oldu.

Üç rektör projeyi tasarladı

Bilim Kahramanları Derneği Başkanı D. Hakan Habip, projeyi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Yalçın Karayağız, İstanbul Kültür Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sıddıka Semahat Demir ve Özyeğin Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Erhan Erkut ile birlikte tasarladıklarını söyledi. Habip, “Bu sene etkileşim kurduğumuz yaş grubunu genişletecek, temel bilimler ve mühendislik dallarındaki 38 yaş altı bilim insanlarına kamuoyu önünde teşekkür ederek yüreklendirecek, bu arada bilimin çok geniş kitleler tarafından fark edilmesini sağlayacak bir proje daha ürettik: Bilimin Kahramanları Gecesi: Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü. Bu şekilde bir projede hem genç bilim insanları yürekleniyor, hem akranları, hem de geleceğin bilim insanları. Kısaca, ödül vermemizin amacı, “insanlık için adım-adım daha iyi bir geleceğin inşaatı.” Sahiplenmeye odaklı bir dünyada, tamamlayıcılığın öne çıktığı, takım çalışması yapabilmenin kolaylığını herkese göstermek de çok önemli” dedi.
Hakan Habip’in verdiği bilgiye göre, başvuranların eğitimleri, akademik deneyimleri, yayın listeleri, atıf adetleri, davetli konuşmaları, almış olduğu diğer ödüller, özgeçmiş, ve başvuru metinleri dikkate alındı. Her bir başvuranın bilime katkısı, bilimin yayılmasına katkısı ve bilimin toplum yararına kullanılmasına katkısı değerlendirildi.

Katılım şartları eylül ayında duyurulacak

Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü için, 38 yaşının doldurmamış herkes başvuruda bulunabilir. Detaylı katılım şartları Bilim Kahramanları Derneği’nin internet sitesinde eylül ayında duyurulacak. Yaş dışındaki en önemli kriter ise projeyi tasarlayan üç rektörün kurumlarından başvuru kabul edilmemesi.

Bilim Kahramanları Derneği

Bilim Kahramanları Derneği gönüllüleri 9 yıldır 9-16 yaş arası gençlerin erken yaşta, içten gelerek temel bilimlerle ilgilenmelerini sağlayan, insanlık olarak çok ihtiyacımız olan “takım çalışmasını” yaşatan etkinlikler düzenliyor. Etkinliklere her katılan kendini geleceğin bilim kahramanı olarak hayal ediyor. Bu sayede Türkiye’de topluma yararlı çözümler üreten, yaşam kalitesini olumlu etkileyebilecek geleceğin bilim insanı, mühendisi, etkin girişimcisi, duyarlı vatanadaşları yetişmesine destek olunuyor.

False