Geri6. SINIF 6. Sınıf Fen Bilgisi Kan Bağışı konu anlatımı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

6. Sınıf Fen Bilgisi Kan Bağışı konu anlatımı

6. Sınıf Fen Bilgisi Kan Bağışı konu anlatımı
Abone Olgoogle-news

Günlük hayatta ihtiyaç duyulduğu zamanlarda insanlar arasında bir kan alış verişi sağlanabilir. Kan bağışı ile alakalı aradığınız tüm bilgileri sizler için derledik.

Kan bağışını sağlıklı tüm bireyler kolay bir şekilde yapabilmektedir. Bu konuda özverili olmak oldukça önemlidir. Kan bağışı nasıl yapılır. Kimler kan bağışlayabilir öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

 Kan Bağışı

 Bir kişinin kana ihtiyaç duyduğu zamanlarda herhangi bir karşılık beklemeden o kişiye kan verilmesi işlemine kan bağışı ismi verilmektedir. Kan bağışını gerçekleştiren kişiye verici ismi verilirken kanı alan kişiye de alıcı ismi verilmektedir.

 Kan bağışının bilinçli ve düzenli bir şekilde herhangi bir karşılık beklenmeden sağlıklı bireyler tarafından yaptırılması daha az riskler ile nakillerin sağlanmasına neden olmaktadır. Kan bağışı yapabilmek için bazı şartlar gerekmektedir. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir;

Kan bağışında bulunacak kişinin 18 yaşından büyük olması gerekir.

Yalnızca sağlıklı bireyler kan bağışında bulunabilir.

Kan bağışında bulunacak kişilerin 50 kilo üzerinde olması gerekmektedir.

Kan bağışı yapmak sağlık açısından da çok önemlidir. Düzenli olarak kan bağışı yaptırmak kemik iliğinde yağlanma oluşmasının önüne geçmektedir. Kan üretilmesini canlı tutmaktadır. Bunun yanında kanda yağlanma olmasının da önüne geçmektedir. Bunların dışında kaşıntı, yorgunluk, alerjik reaksiyonlar ve tansiyonunda önlenmesini sağlamaktadır.

 Kan Bağışı İçin Gönüllü Olmanın Faydaları Nelerdir?

Düzenli bir şekilde kan bağışında bulunan kişiler hiç tanımadıkları bir kişinin hayatının kurtulmasına vesile olabilirler.

Bir kere kan bağışında bulunmayı düzenli bir hale getirmiş kişi her zaman kan bağışlamak için istek duymaktadır.

Acil bir kan ihtiyacı olduğu zaman bu ihtiyaca hızlı bir şekilde cevap vermeleri mümkündür.

Düzenli Kan Bağışı Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

Güvenli kan konusunda oldukça bilinçlidirler. Bunun yanında her kan vermede kontrol edildikleri için kendi sağlıkları açısından da önemlidir.

Kan bağışı sayesinde sürekli bir şekilde güvenli kan depolanmasına olanak sağlarlar.

Kan Bağışı Yaptırırken Karşılık Beklememenin Ne Gibi Faydaları Bulunur?

Sürekli kan verirken maddi çıkar sağlamak için kan vermedikleri için ihtiyaç duyulan her anda kan verebilirler.

Kan Bağışı Yaparken Bilinçli Olmanın Ne Gibi Faydaları Vardır?

Kan bağışı yaparken herhangi bir korku ya da tedirginlik duymazlar.

Kan bağış dışında herhangi bir yolla elde edilemeyeceği için çevrelerindeki insanları da bu konuda bilinçlendirerek daha fazla kan verilmesine olanak sağlamış olurlar.

Düzenli olarak kan bağışı yaptırmak çok önemli olan konulardan bir tanesidir. Kan bağışı sayesinde bir kişinin hayatını kurtarmak mümkündür. Uygar ve sağlıklı bir toplum olabilmek açısından kan bağışı yapmak çok önemlidir. Kan bağışı yapmak bağış yapan kişinin sağlığı için de çok önemlidir.

 Düzenli bir şekilde kan bağışı yaptırmak insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Düzenli bir şekilde kan bağışı yaptırmak kemik iliği ile kanın yağlanmasının da önüne geçmiş olur. Kan bağışı yapıldığı zaman yeni kan hücreleri üretilir ve bu sayede kan üretimi de hızlanır. Düzenli kan bağışı yaptırmak vücudun daha zinde, sağlıklı ve enerjik olmasını sağlar.

 Kan bağışı yaptırmak pek çok rahatsızlığın da önüne geçmektedir. Düzenli kan bağışı yaptırmak insanların manevi açıdan da kendilerini iyi hissetmelerini sağlamaktadır.

 Kanı insan vücudu dışında başka bir yerde üretmek mümkün değildir. bir insanın kana ihtiyacı olduğu zaman bunu sağlamanın tek yolu sağlıklı başka bir bireyin kan bağışında bulunmasıdır. Kan bağışı yapılırken kan gruplarının birbiri ile uyumlu olması gerekmektedir. 4 farklı kan grubu bulunur. Bunlar A, AB, B ve 0 olarak isimlendirilir. Bunun yanında kan grupları Rh+ ve Rh- olarak da ikiye ayrılmaktadır.

False