Sinematek’te yeni filmler

Güncelleme Tarihi:

Sinematek’te yeni filmler
Oluşturulma Tarihi: Şubat 29, 2016 14:26

İZMİR Büyükşehir Belediyesi’nin "Yeniden Sinematek" gösterimleri, mart ayında Oscar ve Cannes ödüllü iki filmi İzmirlileri buluşturacak.

Haberin Devamı

Sinematek’te yeni filmler

Büyükşehir Belediyesi, İzmirlileri dünya sinemasının farklı temalarıyla buluşturmaya devam ediyor. Büyük ilgi gören Sinematek gösterimleri, mart ayında "Kazanmanın Peşinde" temasıyla izleyici karşısına çıkacak. Sinema tarihine damga vuran ünlü yönetmenlerin sporcuların yaşamını aktardığı filmler, İzmirli sinemaseverlerle buluşacak.

YARIŞ VE BİSİKLET

1980 yılında en iyi özgün senaryo dalında Oscar Ödülü kazanan "Breaking Away" filmi, 2 Mart 2016 Çarşamba günü gösterime girecek. Amerikalı bisikletçi Dave Blaze’in hayatından yola çıkarak çevrilmiş bu film, 1979 yılında ABD’de çekildi. Yönetmenliğini Peter Yates’in yaptığı filmin oyuncuları Dennis Christopher, Dennis Quaid Stern; senaryo yazarı ise Steve Tesich.

RUGBY SPORCUSUNUN YAŞAMI

Haberin Devamı

23 Mart Çarşamba günü, yönetmenliğini Lindsay Anderson’un yaptığı senaryosu David Storey’e ait, "This Sporting Life" filmi beyaz perdeye yansıyacak. 1963 yılında İngiltere’de çekilen filmde, Kuzey İngiltere’de maden işçisi olarak çalışan ve rugby sporcusu olan Frank Machin’in yaşam öyküsü anlatılıyor. İngiliz gerçekçi sinemasının en iyi örneklerinden biri olan film, başrol oyuncusu Richard Harris’e de Cannes Festivali’nde en iyi oyuncu ödülünü kazandırdı.

Her iki film gösterimi de İzmir Sanat’ta, saat 20.00’de başlayacak.


Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!