Motosikletli doktorlar geliyor

Motosikletli doktorlar geliyor

Turistik ve tarihi bölgelerde ve ambulanslarının giremediği dar yolların bulunduğu yerlerdeki vakalara motosikletli acil sağlık ekipleri müdahele edecek.

Haberin Devamı

MOTOSİKLETLİ posillerden sonra şimde de motosikletli doktorlar görev de. Büyükşehirlerde trafiğin yoğun olduğu sabah ve akşam saatlerinde, turizm bölgelerinde ve dar yolların bulunduğu yerlerde ambulansların ulaşılmasında güçlük çekilen vakalara motosikletli doktorlar müdahale edecek. Bunun için oluşturulan ekipler için özellikle motosiklet tutkunu hekimler seçildi. Sağlık Bakanlığı İlk Yardım ve Acil Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Fazıl İnan, bu yıl içinde acil sağlık hizmetlerinde kullanılmak üzere satın alınan 30 motosikletin 16 ile dağıtıldığını bildirdi. Bu hizmetin 3 büyük ilin yanı sıra, tarihi ve turistik yerlerde ve dar yolların bulunduğu bölgelerde verileceğini anlatan İnan, motosikletli sağlık ekiplerinin İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Eskişehir, Adana, Muğla, Antalya, Mersin, Konya, Nevşehir, Samsun, Aydın, Denizli, Trabzon ve Van’da görev yapacağını belirtti. İnan, İstanbul, Ankara ve İzmir’de bu görevi üstlenecek 4-5 ekip oluşturulduğunu bildirdi.

Ambulans kadar hızlı ve donanımlı

Haberin Devamı

 Ambulans motosikletlerin acil tıbbi müdahaleyi yapacak donanıma sahip olduğunu anlatan Fazıl İnan, bu araçlarda kalbi duran bir hastanın elektroşokla yeniden canlandırılabilmesini sağlayacak cihaz, solunumu duran bir hastanın desteklenebileceği ventilatör, kırık ve travmalarda kullanılacak boyunluk ve atel, yanıklarda kullanılacak setler bulunduğunu belirtti.

Haberle ilgili daha fazlası: