Karşıyaka'nın ilk özel müzesi

Karşıyakanın ilk özel müzesi

KARŞIYAKA Belediyesi tarafından 2011 yılında hizmete açılan ve yılda 15 bin kişi tarafından ziyaret edilen Hamza Rüstem Fotoğraf Evi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tescillenerek 'Özel Müze' statüsüne kavuştu. Karşıyaka'nın ilk özel müzesi, bundan sonra Bakanlığın ulusal ve uluslararası tüm tanıtımlarında yer bulacak.

Haberin Devamı

Fotoğraf kültürünü yaşatmak ve eski dönem teknolojilerini geleceğe yansıtmak için Karşıyaka Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıllarda hizmete açılan Hamza Rüstem Fotoğraf Evi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tescillenerek özel müze ilan edildi. Hamza Rüstem bundan sonra Bakanlığın resmi sitesinde tanıtılacak ve Bakanlık tarafından yapılan ulusal ve uluslararası tanıtımlarda da kendisine yer bulacak. Yılda 15 bin kişiyi ağırlayan Fotoğraf Evi'nin ziyaretçi sayısı artacak. Müze, ulusal ve uluslararası sergi değişimlerinden ve AB fonlarından da yararlanabilecek.

"YENİ MÜZELER YAPACAĞIZ"

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar "Karşıyaka'nın tanıtımı için projeler hazırlıyoruz. Hamza Rüstem Fotoğraf Evi'nin, müze statüsüne kabul edilmesi bizim için onur verici bir gelişmedir. Bu sayede ulusal ve uluslararası tanıtım imkanı yakalayacağız. Önümüzdeki süreçte, Karşıyaka'ya yeni müzeler kazandırılması için çalışacağız" dedi.

Haberin Devamı

MÜZE'DE NELER VAR

Mavişehir'de geniş bahçesiyle ziyaretçilerini bekleyen Hamza Rüstem Müzesi, alanında tek durumda. Müzede, Cumhuriyet döneminde mübadeleyle Girit'ten İzmir'e gelen Hamza Rüstem'in Kemeraltı girişindeki fotoğrafhanesinde yıllarca kentin her köşesinden çektiği fotoğraflar ile fotoğrafçılıkta kullandığı materyaller sergileniyor. Müzede, antika ve kolleksiyon değerinde onlarca fotoğraf makinesi, basım aletleri ile yüzlerce fotoğraf ve eski belge yer alıyor. Başta fotoğraf eğitimi alan öğrenciler olmak üzere, farklı yaşlardaki gruplarca eğitim ve gezi amaçlı kullanılan müzede, siyah beyaz baskı tekniğinin kullanıldığı karanlık oda ve sunum salonu da bulunuyor.

Haberle ilgili daha fazlası: