GeriEge Büyükşehir tünel için düğmeye bastı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Büyükşehir tünel için düğmeye bastı

Büyükşehir tünel için düğmeye bastı
refid:27347619-spot ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

İZMİR Büyükşehir Belediyesi, 2008 yılında yapımı zeminin killi ve kumlu olması, yeraltı tüneli inşaatında üzerindeki binalar için risk oluşturması gerekçeleriyle ötelenen İzmir Metrosu Bornova Merkez istasyonu ve 1163 metrelik tünelin geri sayımı için düğmeye bastı. Yıl sonunda projesi tamamlanacak ve dar çift tünel şeklinde imal edilecek hattın müşavirlik ihalesini de gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, inşaat ihalesine 2015 yılı içinde çıkacak.

Toplu ulaşımın en önemli ayağı olan İzmir Metrosu Bornova hattının Evka-3 İstasyonu ile Bornova Merkez İstasyon arası tünelin yapımına 8 yıl aradan sonra yeniden başlanacak. İzmir Metrosu’nun 2007 yılında yapımına başlanan Ege Üniversitesi Hastanesi karşısındaki Bornova İstasyonu’ndan başlayarak 3.3 kilometre uzunluğundaki hat, Kampüs, Evka 3 ve Bornova Merkez istasyonlarını kapsayan inşaat 2008 yılında durdu. Evka-3 İstasyonundan sonra Bornova Merkez İstasyonu’nun yapılacağı Bornova Meydanı yönüne yapılan kazılar sırasında zeminin killi ve kumlu olmasının, üzerindeki binalar için risk oluşturacağı raporları üzerine firmadan uygulama projesi yapması istendi. Firma bunu üstlenmeyince inşaatın bu bölümünün yapımı ötelendi. Bornova metrosunun geriye kalan inşaatı da yüklenici Bozoğlu firmasının tamamlayamaması nedeniyle yarım kaldı. Yeniden ihaleye çıkılan inşaat 2012 yılında tamamlandı. Ancak, Bornova Merkez İstasyonu ve tüneli yapılamadı.

Büyükşehir tünel için düğmeye bastı

Büyükşehir Belediyesi, bu yıl metroyu Bornova Merkez’e uzatmak için uygulama projesi ihalesine çıktı. İhaleyi kazanan ve çalışmalarını sürdüren firma, aldığı ek sürenin de sonu olan 2015 yılı başında projeyi teslim edecek. Bu arada Büyükşehir Belediyesi, uygulama safhasında denetleyecek müşavirlik ihalesini de yaptı. Pojeye göre, Evka 3 İstasyonu’ndan başlayacak 1163 metrelik tünel ve yapılacak istasyon ile metro Bornova merkeze ulaşılacak.

Büyükşehir tünel için düğmeye bastı

İptal edilen projede geniş ve tek tünel olan hat bu kez dar ve çift tünel şekline dönüştürülecek. Yapım ihalesine 2015 yılı içinde çıkılacak yeni hattın tamamlanmasıyla birlikte Fahrettin Altay İstasyonu’ndan Bornova Merkez’e 33 dakikada gidilebilecek.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle