Büyükşehir’den rahatlatan kene açıklaması

Güncelleme Tarihi:

Büyükşehir’den rahatlatan kene açıklaması
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 14, 2015 01:51

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentte görüldüğü iddia edilen "bulaşıcı kırmızı kene" iddiasının gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Yetkililer, bitki özsuyu ile beslenen bu böcek türünün canlı vücuduna yapışmadığını ve insanlara zararının olmadığını belirtti.

Haberin Devamı

Geçtiğimiz hafta Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampüsü’nde odalarının pencerelerinde kırmızı renkli böcekleri gören öğretim üyeleri kene konusundaki araştırmalarıyla tanınan Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Barbaros Çetin’den yardım istedi. Türkiye’nin her yerinde özellikle kenelerden bulaşan ’Lyme’ hastalığı konusunda konferanslar veren Prof. Dr. Çetin, kırmızı renkteki bu böceklerin ’Ixodes ricinus’ türü ’Lyme bakterisi’ taşıyan kene olduğunu söyledi. Prof. Dr. Çetin, "Bu türler yoğun olarak bakteri taşıyor. Lyme bakterisi de insanı öldürmeyen ama süründüren bir hastalık. Dünyada ciddi bir tehdit haline geldi. Bugün ABD’de bile 25 milyon Lyme hastası var. Bunlar için ülkeler harekete geçti. Bizler de harekete geçmeliyiz" çağrısında bulunmuştu.

Haberin Devamı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Haşere Birimi’nin incelemesinin ardından yazılı açıklama yapıldı. Hem iddiaların ortaya çıktığı Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampusü’nde hem de İzmir’in çeşitli noktalarında inceleme yaptıklarını belirten yetkililer, böceklerden örnek alındığını ve kesinlikle bu canlı türünün kene olmadığını vurguladı. Hastalık bulaştırıcı olmayan bu böceklerin bitki özsuyu ile beslendiğini ve insanlara hiçbir zararı olmadığını söyleyen Büyükşehir yetkilileri şunları kaydetti:

"Bu böcekler, özellikle havaların ısınması ile birlikte bitkilerin yeşillenme döneminde ortaya çıkıyor. Açık havada dolaşıyor ve binaların pencere, kapı pervazlarında hareket ederek ev içlerine girmiyor. Kan emme organı yok ve canlı vücuduna yapışmıyor. Söz konusu canlılar hastalık bulaştırıcı olmadığı için ilaçlama yapmak gerekmiyor. Bu böceklerden örnek alarak tür tayini için Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı’na ilettik. Halkımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz" dedi.

BAKMADAN GEÇME!