Baykal Düşmanlığı yarattılar

Baykal Düşmanlığı yarattılar

Yeni liderini ve parti kadrolarını belirleyen CHP’de, Parti Meclisine giremeyen “Baykalcıların” tepkisi dinmek bilmiyor.

Haberin Devamı

HAFTA sonu gerçekleşen 33. Olağan Kurultay ile birlikte yeni liderini ve parti kadrolarını belirleyen CHP’de, Parti Meclisine giremeyen “Baykalcıların” tepkisi dinmek bilmiyor. Deniz Baykal döneminde partinin üst düzey yönetim organlarında görev alan İzmirli milletvekilleri, yönetime dahil edilen yeni isimler ile Baykal grubunun tasfiye edildiğini savundu. En sert eleştiriyi Deniz Baykal’a yakınlığı ile bilinen ve daha önce Parti Meclisi’nde görev yaparken şimdi liste dışı kalan İzmir Milletvekili Canan Arıtman yaptı. Arıtman, yeni yönetim listeleri ile “Baykal düşmanlığının” yaratıldığını öne sürdü. 80 kişilik PM listesinde kendisine yer bulamayan Arıtman, yeni yönetimin kucaklayıcı bir yapıda oluşmadığının altını çizdi. 80 kişilik PM listesini “anti Baykalcı liste” olarak yorumlayan Arıtman “Bugüne kadar Baykal’a şiddetle muhalefet eden kişiler listede yer buldu. Tüm siyasi yaşamını Baykal’a küfrederek geçiren isimler PM’de görev yapacak. Baykalcıların tasfiye edildiği çok açık. Anti- Baykalcı bir yönetim listesi olduğunu düşünüyorum. Baykal düşmanlığı aşikar. Bu yönetim yeni küskünler yaratır. Bütünleştirici bir liste olmadığını düşünüyorum” diye konuştu.
OYLARI DÜŞÜRÜR
Yeni listenin, CHP’nin kalesi İzmir’de de oylarını düşüreceğini iddia eden Arıtman şunları söyledi, “Listenin iyi yönleri de var. Akademisyenlerin yönetime girmesi iyi bir kazanım. Ancak bunun da büyük tasfiye operasyonunu kapatmak, üstünü örtmek için süslenmiş bir şeker katkısı olduğunu düşünüyorum. Duygusal bir kırgınlığım var. Siyaset insani bir iştir. İzmirliler Canan Arıtman’ın tasfiye edildiğini duyunca o yönetime iyi bakmayacaktır. İzmir CHP’nin yaptıklarına bakarak destek verir. Bu liste CHP’nin İzmir’deki oylarını da düşürür. İlk iş dışlamak olmamalıydı’ diye düşünüyorum.”
GÖREV DEĞİŞİMİ
CHP’nin en üst yönetim organı Merkez Yönetim Kurulu’nda görev yaparken Parti Meclisi Listesi’nde kendine yer bulamayan İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam da bundan sonra partinin başarısı için elinden gelen çabayı göstereceğini söyledi. Susam “Şahsi bir küskünlüğüm söz konusu değil. Bana verilen görevi yapmaya çalıştım. Hangi konumda olmak değil nasıl hizmet etmek önemli. Siyasette görev değişimi olur, küskünlük doğru değil” dedi.
SEVDA İLE DÖNDÜLER
PM’de görev yaparken Kılıçdaroğlu’nun gelmesi ile “çizik” yiyen Prof. Dr. Tülay Özürerman ise liste değişikliklerini “nöbet değişimi” olarak yorumladı. Partinin Baykalcı-Savcı olarak ayrıştırılmasının doğru olmadığını belirten Özüerman “Siyasetin küskünler üzerine yönlendirilmesini anlamlı bulmuyorum. Partinin Baykalcı-Savcı olarak ayrıştırılması doğru değil. Kırgınlık kelimesine olumlu bakmıyorum. Baykal’a küsüp gidenler, üç gün sonra Kılıçdaroğlu da kendilerine yer vermezse ona da sırt döneceklerdir” dedi. Parti Meclisi’ne giremeyen bir diğer İzmir Milletvekili Bülent Baratalı ise Kılıçdaroğlu’nun yeni yönetiminin tüm parti kademelerine hayırlı olmasını istedi.

Haberle ilgili daha fazlası: