Basın Özgürlüğü Ödülü Can Dündar’a

Güncelleme Tarihi:

Basın Özgürlüğü Ödülü Can Dündar’a
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 24, 2015 01:37

KARŞIYAKA Belediyesi ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti tarafından 4’üncü kez düzenlenen ’Basın Özgülüğü Ödülü’ bu yıl Gazeteci- Yazar Can Dündar’a verildi.

Haberin Devamı

Karşıyaka Belediyesi ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti tarafından her yıl geleneksel olarak verilen ’Basın Özgürlüğü Ödülü’nün bu yıl, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a verildiği açıklandı. Dündar’a ödülünün, Karşıyaka Belediyesi’nin, Eylül ayında gerçekleşecek olan Özgürlük Festivali’nde verileceği duyuruldu.

Gazeteciliğin, toplumu aydınlatmaya yönelik kutsal bir meslek olduğunu belirten Karşıyaka Belediye Başkanı CHP Hüseyin Mutlu Akpınar "Gazetecinin görevi halka gerçekleri duyurmaktır. Can Dündar da bu temel görevi yerine getirmeye çalışan önemli bir gazeteci ve yazar. Tehditlere boyun eğmeden, kapalı kapılar ardındaki gerçekleri bizlere aktaran Dündar’ın basın ve ifade özgürlüğü için verdiği mücadelenin tüm gazetecilere örnek olmasını diliyorum" dedi.

Haberin Devamı

Türkiye’de basın özgürlüğünden bahsetmenin mümkün olmadığını söyleyen İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen de, "Halkın bilgi edinme, haber alma özgürlüğünün önünde ülkemizde engeller var. Gazeteciler hiçbir baskıya maruz kalmıyorlarsa, düşüncelerini bilgilerini özgürce paylaşabiliyorsa basın özgürlüğünden ve demokrasiden söz edilebilir. Ülkemizde artan baskılar, cezalar, sendikal haklara ilişkin sorunlar, medya kuruluşlarına sansür ve yasaklamalar var. En tehlikelisi oto sansürün yaygınlaşması konusunda mesleğimiz çok ciddi sorunlarla karşı karşıya. Bunun en önemli örneklerinden bir tanesi Can Dündar’ın MİT Tırları ile ilgili yaptığı haberler sonrası terör suçlamasıyla hakkında soruşturma açılması. Can Dündar yılın en önemli haberinden birine imza attı. Karşıyaka Belediyesi Basın Özgürlüğü Ödülü’nün Can Dündar’a verilmesini çok anlamlı" diye konuştu.

Karşıyaka Basın Özgürlüğü Ödülü’nün kendisine verileceğini öğrendiğinde çok mutlu olduğunu dile getiren Can Dündar da, "Karşıyaka Belediyesi Basın Özgürlüğü Ödülü’nün şahsıma verileceğini öğrendiğimde çok mutlu oldum ve gurur duydum. Benim için oldukça anlamlı bir ödül. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi.

Karşıyaka Belediyesi ile İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin ortaklaşa verdiği Basın Özgürlüğü Ödülü 2012 yılında Nedim Şener’e, 2013 yılında Ayşenur Arslan’a ve 2014 yılında da Soner Yalçın’a verilmişti.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!