Ukrayna’da elektrik kesintisi jeneratör satışlarını arttırdı

Güncelleme Tarihi:

Ukrayna’da elektrik kesintisi jeneratör satışlarını arttırdı
Oluşturulma Tarihi: Kasım 26, 2022 13:10

Ukrayna’da Rusya'nın füzeli saldırılarının ardından yaşanan elektrik krizi nedeniyle jeneratöre talep arttı.

Haberin Devamı

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik füzeli saldırılarının ülkedeki enerji altyapısında büyük hasar bırakması sonucu yaşanan elektrik ve su kesintileri sürüyor. Kiev, Lviv, Vinnytsia, Odessa, Dnipro bölgelerindeki elektrik ve su kesintileri halkın günlük yaşamını daha da zorlaştırıyor.

Ülkede mevcut ihtiyaçları karşılayacak kadar elektrik üretilememesiyle jeneratörlere talep arttı. Özellikle hizmet sektörü tarafından talep edilen jeneratör ihtiyacı yurt dışından karşılanıyor. Ukrayna Başbakanı Denis Şmihal'e göre her gün yaklaşık 8 bin 500 jeneratör seti de ithal ediliyor.

6 MİLYON ABONE HALA ELEKTRİKSİZ

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, gece saatlerinde yaptığı açıklamada, füze saldırıları sonucu 12 milyon abonenin elektriksiz kaldığını, onarım çalışmaları sonucu 6 milyona yakın aboneye elektriğin yeniden sağlandığını ifade etti.

Zelenski şu anda elektrik kesintisinin çoğunlukla başkent Kiev, Kiev bölgesi, Odessa, Lviv, Vinnytsia ve Dnipropetrovsk bölgesinde yaşandığını aktardı. "Tüm bölgelerde bundan önce olduğu gibi elektriği tutumlu kullanmak gerekiyor" diyen Zelenski, "Eğer bir kesinti yaşamıyorsanız bu, sorunun çözüldüğü anlamına gelmez" ifadelerini kullanarak, tasarruf çağrısında bulundu. Elektrik, su, internet, telefon bağlantılarındaki kesintiler nedeniyle ülke genelinde Yenilmezlik Noktaları kurulduğunu aktaran Zelenskiy, "Ama ne yazık ki yerel yönetimlerin tüm şehirlerde iyi bir iş çıkarmadığını biliyorum. Özellikle Kiev'de çok sayıda şikayet var. Bu noktaların üzerinde hala çalışılması gerekiyor. Kievlilerin daha fazla korumaya ihtiyacı var. Bu akşam itibariyle şehirde 600 bin abonenin elektrik bağlantısı kesildi. Birçok Kiev sakini 20, hatta 30 saatten fazla elektriksiz kaldı. Ben belediye başkanından kaliteli işler bekliyorum" şeklinde konuştu.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!