"Ukrayna’da 750’den fazla mayın kaynaklı can kaybı rapor edildi"

Güncelleme Tarihi:

Ukrayna’da 750’den fazla mayın kaynaklı can kaybı rapor edildi
Oluşturulma Tarihi: Nisan 17, 2023 11:24

İngiltere Savunma Bakanlığı istihbarat raporunda, Ukrayna’da kara mayını kaynaklı sivil can kayıplarının yaşanmaya devam ettiği, işgalin başlangıcından bu yana 750'den fazla mayın kaynaklı can kaybının rapor edildiği belirtildi.

Haberin Devamı

İngiltere Savunma Bakanlığı tarafından Rusya-Ukrayna savaşına dair yayımlanan istihbarat raporunda, Ukrayna’da kara mayını kaynaklı sivil can kayıplarının yaşanmaya devam ettiği, bu durumdan en çok etkilenen bölgelerin daha önce Rusya tarafından işgal edilip sonrasında Ukrayna’nın geri aldığı Herson ve Harkiv olduğu belirtildi.

“UKRAYNA'NIN MAYINLARDAN TEMİZLENMESİ EN AZ ON YIL SÜRECEKTİR”

Raporda, “Bahar aylarının gelmesi ve daha fazla insanın tarımsal faaliyetlerle uğraşmaya başlamasıyla birlikte mayın kaynaklı sivil ölümleri riski artacaktır. İşgalin başlangıcından bu yana siviller arasında 750'den fazla mayın kaynaklı can kaybı rapor edilmiştir, her sekiz can kaybından biri çocuktur. Ukrayna'nın mayınlardan temizlenmesi muhtemelen en az on yıl sürecektir” denildi.

Ukrayna’da 750’den fazla mayın kaynaklı can kaybı rapor edildi

Öte yandan Ukrayna Acil Durumlar Servisi’nden yapılan açıklamada, enkaz kaldırma, arama ve kurtarma çalışmalarının sona erdiği, can kaybının 15’e yükseldiği, yaralı sayısının ise 24 olduğu ifade edildi.

Bombardıman sonucu bir bölümü yıkılan apartmandan 14 yaşındaki bir kız da dahil olmak üzere 2 kişinin kurtarıldığı aktarıldı.
Ukrayna’da 750’den fazla mayın kaynaklı can kaybı rapor edildi


Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!