Türkiye'nin 'Musul' açıklaması Bağdat'ı memnun etti

Güncelleme Tarihi:

Türkiyenin Musul açıklaması Bağdatı memnun etti
Oluşturulma Tarihi: Aralık 20, 2015 16:22

Türkiye'nin Musul'dan asker çekmeye devam edeceğini açıklaması Bağdat yönetiminde memnuniyet yarattı.

Haberin Devamı

AFP'nin haberine göre, Irak Dışişleri Bakanı İbrahim el Caferi, Türkiye'nin Başika kampında bulunan Türk askerlerini geri çekmeye devam etmesini "doğru yönde atılmış bir adım" olarak niteledi.

Caferi buna karşın Musul'daki tüm Türk askerleri çekilene kadar, "BM Güvenlik Konseyi'ndeki süreci devam ettireceklerini" belirtti.

İRAN: GERİLİM ARTMAMALI
Bu arada İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Türkiye ile Rusya ve Irak arasında yaşanan kriz için "gerilim daha fazla artmamalı" dedi.

DHA’nın haberine göre, Al Monitor'e demeç veren Zarif, "İran olarak Türkiye-Rusya ve Türkiye-Irak ilişkilerinin normalleşmesini umut ediyoruz. Gerilim daha fazla tırmanmamalı. Bölgenin oyun kurucuları arasındaki gerilimin artması, doğrudan IŞİD'in işine yarayacak" ifadesini kullandı.

Haberin Devamı

Türkiye'nin Musul'a asker göndermesinin ardından Bağdat-Ankara hattında yaşanan gerilime değinen Zarif, "Türk dostlarımızla Irak konusundaki tutumları konusunda konuştuk. Irak ve Suriye'de ana hedef olarak IŞİD ve diğer terörist gruplarla mücadeleye odaklanmalıyız" dedi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!