Türkiye’den Tel Abyad’a geçmiş

Türkiye’den Tel Abyad’a geçmiş

FRANSA’da markete saldırı düzenleyen Amedy Coulibaly’nin eşi Hayat Boumeddiene’nin Türkiye’deki 6 günlük sır ziyaretinin ardından 8 Ocak’ta Akçakale’den IŞİD kontrolündeki Rakka’ya bağlı Tel Abyad’a yasadışı yollardan geçtiği kaydedildi.

Haberin Devamı

Terör ve istihbarat birimleri Hayat’ın burada eğitimden geçirildiği, ardından da IŞİD’in silahlı kanadı içinde yer almaya başladığı belirtildi.

6 GÜN TÜRKİYE’DE KALMIŞTI

Fransa’daki çifte saldırının ardından dünya çapında en çok arananlardan biri haline gelen Hayat Boumeddiene’nin 2 Ocak’ta Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra 2 gün İstanbul’da, 4 gün de Şanlıurfa Akçakale’de izine ulaşılmıştı. Saldırının hemen ardından MİT, İstihbarat ve Terör ekiplerinin hakkında çalışma başlattığı Hayat Boumeddiene’nin 6-7-8- Ocak tarihlerinde ise nerde kaldığına dair bir bilgiye ulaşılmazken, Hayat’ın IŞİD bağlantılı hücre evlerde kalmış olabileceği değerlendirilmişti.
Hayat Boumedienne, Türkiye’deki 6 sır günün ardından, 8 Ocak’ta izini kaybettirdi. İstihbarat birimleri yaptıkları çalışmada, Hayat Boumediene’nin 8 Ocak gecesi yasadışı yollardan IŞİD’in merkezi olarak bilinen Rakka’ya bağlı Tel Abyad’a geçtiği belirlendi. IŞİD’in Türkiye üzerinden geçen militanlarının çoğunun kullandığı güzergâhtan Suriye’ye geçen Boumeddiene’nin, buradan da örgütün merkezi konumundaki Rakka’ya gittiği kaydedildi. Türk istihbaratı, Boumeddiene’nin burada savaş eğitimine katıldığını, ardından IŞİD’in silahlı kanadı içerisinde yer aldığını değerlendiriyor.

Haberle ilgili daha fazlası: