Iraklı milis grup: 'Türk ordusuyla da savaşırız'

Güncelleme Tarihi:

Iraklı milis grup: Türk ordusuyla da savaşırız
Oluşturulma Tarihi: Ekim 05, 2016 19:13

Irak'taki milis grup Haşdi Şabi'den Türkiye'ye tehdit... Haşdi Şabi'den yapılan açıklamada Türk Ordusu Irak’ta “işgalci” olarak tanımlandı ve çekilmemeleri durumunda Türk Ordusu’yla da savaşacakları iddia edildi.

Haberin Devamı

Barzani'ye yakınlığıyla bilinen Rudaw'ın haberine göre, Şii milis gücü Haşdi Şabi'nin Güvenlik Sözcüsü Yusuf El Kilabi, “Irak’ın kuzeyinde bulunan güçler işgalcidir ve Irak hükümeti tarafından davet edilmemiştir. Bu şekilde kalmaları durumunda onlara işgalci güç muamelesi yapar, DEAŞ ile savaştığımız gibi onlara karşı da savaşırız. Aynı şekilde Türk ordu güçlerine karşı da geliriz” ifadelerini kullandı.

DHA'nın haberine göre, Haşdi Şabi komutanı Abu Mehdi el Muhendis ise TBMM’nin sınır ötesi tezkeresini onaylayarak Musul’da bulunan Türk askerlerinin görev süresini bir yıl daha uzatmasını "şiddetle kınadığını" duyurdu.

El Muhendis, Musul operasyonunda Irak polis ve askerinin yanında yer alacak Haşdi Şabi güçlerinin Türk askerlerine "işgalci olarak davranacaklarını" söyledi. El Muhendis operasyonlarda bazı bölgelerin asker ve polis denetiminde, bazı bölgelerin de Haşdi Şabi sorumluluğunda olacağını belrterek, TBMM kararının "açıkça Irak içişlerine karışmak ve egemenliğe müdahale etmek" olarak niteledi.

Haberin Devamı

Öte yandan Irak Parlamentosu üyesi Ahmed El Cuburi, Irak’ın en kısa zamanda tutumunu netleştirip Türk güçlerinin Irak’tan çıkarılması için Birleşmiş Milletler (BM), BM Güvenlik Konseyi ve Arap dünyasından talepte bulunmasını istedi.

MECLİS'İN KÜRT ÜYESİ: NEDEN SADECE TÜRKİYE'DEN SÖZ EDİLİYOR?

Rudaw'a konuşan Irak Parlamentosu Kürt üyesi Arafat Kerem ise Iraklı tarafları eleştirerek, “Madem ki doğru yapıyorlar, o zaman ayrım gözetmeden Irak’ın içişlerine karışan bütün ülkeleri çıkarsınlar” dedi. Arafat Kerem sözlerini şöyle sürdürdü: “Neden diğer taraflardan, örneğin Bağdat’a kadar gelen İran’dan söz edilmiyor? Neden sadece Türkiye’den bahsediliyor? Çünkü belli bir amaçları var. Madem öyle, konu parlamentoda anayasal çerçevede ele alınsın. Bir taraftan bahsedip diğerini görmezden gelmesinler.” 

Fotoğraf: Arşiv

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!