GeriDünya Tunus’ta meclise bitişik müzeye kanlı baskın: En az 21 ölü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tunus’ta meclise bitişik müzeye kanlı baskın: En az 21 ölü

Tunus’ta meclise bitişik müzeye kanlı baskın: En az 21 ölü
refid:28491946 ilişkili resim dosyası

Arap Baharı’nın başladığı Tunus’ta meclise komşu Bardo Müzesi dün en az iki otomatik tüfekli saldırgan tarafından basıldı. Ülkenin en prestijli müzesine düzenlenen silahlı saldırıda 17'si yabancı turist 19 kişi öldü. İki saldırgan da polisin düzenlediği operasyonla öldürüldü.

2010’da Arap Baharı’nın fitilinin ateşlendiği ve görece istikrarlı siyasi atmosferiyle dikkat çeken Tunus dün yabancı turistleri hedef alan saldırıyla sarsıldı.

Üzerlerinde kamufle üniforma bulunan otomatik tüfekli en az iki saldırgan, dün öğleden sonra başkent Tunus’ta parlamentoya bitişik Bardo Müzesi’ni bastı. En az 21 kişi öldü.

Tunus’ta meclise bitişik müzeye kanlı baskın: En az 21 ölü

Tunus Başbakanı Habib es-Sayd, silahlı saldırıda hayatını kaybeden 21 kişiden 17'sinin turist olduğunu bildirdi.

Sayd, bakanlarla düzenlediği toplantının ardından, Bardo Müzesine düzenlenen saldırıya ilişkin basına yaptığı açıklamada, "Ölen turistlerden dördü İtalya, biri Fransa, ikisi Kolombiya, beşi Japonya, biri Polonya, biri Avustralya ve biri de İspanyalıdır" dedi.

Saldırıda ölenlerden 17'sinin turist olduğunu bildiren Sayd, 2 turistin uyruğunu belirtmedi, ölenler arasında bulunan 2 Tunusludan birinin otobüs şoförü diğerinin ise güvenlik görevlisi olduğunu ifade etti.

Başbakan Sayd, yaralılardan 13'ünün İtalya, 7'sinin Fransa, 4'ünün Japonya, 6'sının Tunus, 11'inin Polonya, birinin Rusya ve 2'sinin Güney Afrikalı olduğunu kaydetti. Sayd, yaralıların bazılarının durumunun ağır olduğunu söyledi.

100 CİVARINDA TURİST
Müzeyi ziyaret eden turistlerin Tunus’a dün yanaşan iki lüks yolcu gemisinden birinden geldikleri sanılıyor. Tunus İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Ali Aroui, saldırı sırasında müzede 100 civarında turist olduğunu söyledi.

Tunus’ta meclise bitişik müzeye kanlı baskın: En az 21 ölü

İngiliz Daily Mail gazetesi doğrulanmamış raporlara göre iki İngiliz turistin hayatını kaybetmiş olabileceğini yazdı.

Tunus’ta meclise bitişik müzeye kanlı baskın: En az 21 ölü

Televizyonlar aralarında yaşlılar ile bir çocuğu taşıyan bir adamın da bulunduğu düzinelerce insanın sığınmak için parlamentonun hemen yanındaki yerleşkeye kaçarkenki görüntülerini yayınladı.

MECLİS TAHLİYE EDİLDİ
Baskın sırasında anti-terör yasasını görüşen parlamento üyeleri de tahliye edildi. Saldırıyı kimin düzenlediği henüz bilinmiyor. Ancak terör örgütü Irak-Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) yakın bazı Twitter hesaplarında saldırganlar övüldü.

Öte yandan baskın, Tunus güvenlik güçlerinin iki solcu siyasi lider Şükri Belaid ile Muhammed Brahmi cinayetlerinden sorumlu tuttuğu Ahmed Rouissi’nin komşu Libya’da öldürüldüğünü onaylamasından bir gün sonra gerçekleşti. Rouissi, ‘terörizmin kara kutusu’ lakabıyla tanınıyordu. Güvenlik güçleri onun ölümüyle ilgili bilgiyi önceki gün parlamentoda açıklamıştı. Müslüman Kardeşler’e yakın Ennahda’nın lideri Raşid Gannuşi, saldırıyı kınadığını açıkladı.

TÜRKİYE'DEN KINAMA
Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Tunus’taki Bardo Müzesi’ne gerçekleştirilen ve çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan terör saldırısının şiddetle kınandığı vurgulanarak, "Saldırıda yaşamını yitirenlerin ailelerine ve kardeş Tunus halkına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz" denildi.

Türkiye'nin kardeş Tunus’un istikrarına ve huzuruna kastetmeye yönelecek her türlü eyleme karşı Tunus yönetimi ve halkıyla dayanışmasını ve işbirliğini sürdüreceği bildirildi.

Tunus’ta meclise bitişik müzeye kanlı baskın: En az 21 ölü

HÜKÜMET 5 ŞUBAT’TA GÜVENOYU ALMIŞTI
*Arap Baharı’nın fitilini ateşleyen Tunus’ta rejim değişikliğine giden süreç 17 Aralık 2010’da 26 yaşındaki sokak satıcısı Muhammed Bouzazi’nin protesto amacıyla kendini yakması sonrası Devlet Başkanı Zeynel Abidin bin Ali’ye karşı başlayan gösterilerle başladı.
* Bir ay sonra Bin Ali’nin devrilip ülkeyi terk etmesinin ardından ilk genel seçimler 23 Ekim 2011’de gerçekleşti.
*Seçimleri Müslüman Kardeşler’e yakın Ennahda hareketi kazandı. Ulusal Kurucu Meclis Moncef Marzouki’yi cumhurbaşkanı seçti. Sol çizgideki önde gelen siyasetçilerden Şükri Belaid’in 6 Şubat 2013’te öldürülmesiyle ülke genelinde gerilim yükseldi. Belaid, Selefilere yönelik sert eleştirileriyle tanınıyordu. Protestoların Ennahda’ya da yönelmesi üzerine Marzouki, 14 Mart 2013’te istifa etti. Muhammed Brahmi adlı laik solcu siyasetçi 25 Temmuz 2013’te suikasta kurban gitti.
*Geçen ekim ve aralıkta yapılan genel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerini laikler kazandı.

ÜLKENİN EN BÜYÜK MÜZESİ
Başkent Tunus’ta parlamentoya komşu olan Bardo Müzesi geçmişi Osmanlı’ya kadar uzanan bir sarayda kurulu. Ülkenin de en büyük müzesi konumunda. Bardo Müzesi, Roma döneminden kalma zengin mozaik koleksiyonları ile tanınıyor. Müzede Roma’ya ilaveten Fenike, Punik, Numidyan, İslam dönemlerinden kalma 8 bin parça tarihi eser bulunuyor. Arap Baharı’ndan önce her yıl yüzbinlerce turist müzeyi ziyaret ediyordu.

Tunus’ta meclise bitişik müzeye kanlı baskın: En az 21 ölü

CİHADA 3 BİN TUNUSLU
Tunus’ta Müslüman gençlerin IŞİD ve El Kaide gibi örgütlere ilgisi önemli bir endişe kaynağı olarak niteleniyor. Yetkililer 3 bin kadar Tunuslu’nun IŞİD dahil diğer cihatçı gruplar safında savaşmak üzere Irak ve Suriye’ye gittiklerini duyurmuştu. Bir başka endişe kaynağı ise ülkenin Cezayir sınırındaki Chaambi Dağı bölgesi. Bu bölgede El Kaide’nin üslendiği ve eylemler gerçekleştirdiği belirtiliyor.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False