Terör örgütlerinin simgelerinin yasaklanması için imza kampanyası başlattı

Avusturya’da PKK, KADEK, KONGRA-GEL, KCK, DHKP-C ve YPG/PYD terör örgütlerinin simgelerinin yasaklanması için imza kampanyası başlatıldı.

Haberin Devamı

İnsan hakları eylemcisi Ercan Karaduman ve Muhammed Yüksek, ülkede terör örgütü PKK ve bağlantılı diğer örgütlerin sembollerinin yasaklanması amacıyla openpetition.eu adlı internet sitesi üzerinden imza kampanyası düzenledi. Karaduman, Avusturya’da 2014 tarih ve 64/ME sayılı Terör Simgelerinin Yasaklanması Yasası’nın terör örgütü IŞİD’in sembollerini kapsadığını ancak PKK, KADEK, KONGRA-GEL, KCK, DHKP-C ve YPG/PYD terör örgütlerinin sembollerini içermediğini belirtti. Bir terör örgütünün sembollerinin yasaklanıp diğerininkinin yasaklanmamasının Avusturya anayasasının eşitlik ilkesine aykırı olduğuna dikkati çeken Karaduman, hiçbir terör örgütünün diğerinden farklı olmadığını kaydetti.

KARA PROPAGANDA YAPIYORLAR

Ercan Karaduman, AB’nin terör listesinde yer alan PKK’nın sembollerinin Avusturya’da serbest olmasının PKK terörünün meşru görüldüğü anlamına geldiğini ve bunun kabul edilemez olduğunu vurguladı. Türkiye’de masum insanları katleden terör örgütlerine Avusturya sokaklarında propaganda yapması için izin verilmesini ‘iki yüzlülük’ olarak nitelendiren Karaduman, sözlerini şöyle sürdürdü:

Haberin Devamı

“Terör örgütlerinin sembollerinin yasaklanmasına ilişkin yasanın bütün terör örgütlerini kapsayacak şekilde genişletilmesini istiyoruz. PKK ve bağlantılı diğer terör örgütlerinin sembolleri de yasaklanmalı. Söz konusu terör örgütleri, Avusturya sokaklarında her gün kara propaganda yapabiliyor. Avusturya hükümeti, terörle mücadelede samimiyse bütün terör örgütlerinin sembollerini yasaklamalıdır.”

ÜÇ AY BOYUNCA DEVAM EDECEK

Ercan Karaduman, 100 bin imza toplamaları halinde Avusturya İçişleri Bakanlığına başvurarak yasal düzenleme yapılmasını isteyeceklerini söyledi. Yaklaşık üç ay devam edecek kampanyada şimdiye kadar 8 binin üzerinde imza toplandı.

Haberle ilgili daha fazlası: