Son dakika haberi! Prag’da üniversitede silahlı saldırı: Çok sayıda ölü ve yaralı var

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Aralık 21, 2023 18:08

Çekya’nın başkenti Prag’da bulunan Charles Üniversitesi Felsefe Fakültesi'ne düzenlenen silahlı saldırıda, hayatını kaybedenlerin sayısı 15’e yükselirken, daha önce 30 olarak açıklanan yaralı sayısı ise 24 olarak revize edildi. Saldırganın üniversitedeki saldırıdan önce babasını öldürdüğü ortaya çıktı.

Haberin Devamı

Çekya’nın başkenti Prag’daki Jan Palach Meydanı'nda bulunan Charles Üniversitesi Felsefe Fakültesi'ne düzenlenen silahlı saldırıda can kaybı arttı. Polis tarafından yapılan açıklamada, silahlı saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısının 15’e yükseldiği aktarılarak, daha önce 30 olarak açıklanan yaralı sayısı ise 24 olarak revize edildi.

Son dakika haberi Prag’da üniversitede silahlı saldırı: Çok sayıda ölü ve yaralı var

 

SALDIRGANIN BABASINI ÖLDÜRDÜĞÜ ORTAYA ÇIKTI

Polis, etkisiz hale getirilen 24 yaşındaki David Kozak’ın üniversitenin öğrencisi olduğunu belirterek, sabah saatlerinde Kladno'daki evinde babasını öldürdüğü şüphesiyle polis tarafından aranmaya başlandığını aktardı.

Haberin Devamı

Son dakika haberi Prag’da üniversitede silahlı saldırı: Çok sayıda ölü ve yaralı var

SOSYAL MEDYA YAZIŞMALARINA ULAŞILDI

Saldırganın sosyal medya üzerinden yaptığı yazışmalara ulaşıldığını ifade eden polis, saldırganın babasını öldürdükten sonra okula gideceğinin tespit edildiğini ve önlem olarak okulun boşaltıldığını fakat saldırganın başka bir binaya giderek saldırıyı oradan gerçekleştirdiğini açıkladı. Polis, Kozak’ın saldırıyı tek başına gerçekleştirdiğini ve saldırının ardından intihar ettiğini belirtti.

Son dakika haberi Prag’da üniversitede silahlı saldırı: Çok sayıda ölü ve yaralı var

Çekya İçişleri Bakanı Vit Rakusan, saldırının terörle bağlantısı olmadığını açıkladı.

TÜRKİYE'DEN TAZİYE MESAJI

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, Çekya'nın başkenti Prag'da düzenlenen saldırıya ilişkin başsağlığı mesajı yayımladı.

AB LİDERLERİNDEN TAZİYE MESAJI

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen yaptığı açıklamada, "Bugün Prag'da meydana gelen ve çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesine neden olan silahlı saldırı karşısında şok oldum. Kurbanların ailelerine ve tüm Çek halkına en derin taziyelerimi sunuyorum. Sizinle birlikteyiz” dedi.

Haberin Devamı

AB Konseyi Başkanı Charles Michel ise, “Prag'da meydana gelen korkunç silahlı saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine en içten taziyelerimi sunuyorum. Toplumlarımızda bu tür şiddete yer bırakmamalıyız” dedi.
Almanya Başbakanı Olaf Scholz, “Prag'dan gelen korkunç haberler karşısında derin bir şok yaşıyorum. Düşüncelerimiz kurbanların aileleri ve dostlarıyla birlikte, Çek dostlarımızın acısını paylaşıyoruz. Yaralılara acil şifalar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise, “Prag'daki Charles Üniversitesi'nin canice bir silahlı saldırının hedefi olduğunu öğrenmek beni derinden etkiledi. Kurbanlar, yaralılar ve ailelerin yanı sıra Çek halkı ve yetkilileriyle dayanışma içinde olduğumu ifade ediyorum” dedi.

Haberin Devamı

TÜRKİYE'NİN PRAG BÜYÜKELÇİSİ'NDEN AÇIKLAMA

Türkiye'nin Prag Büyükelçisi Egemen Bağış, A Haber'de yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıyla ilgili bize yansıyan bir şey yok. Emniyet güçleriyle de temas kurduk. 'Çok büyük panik yaşandığını, detay bilgi veremeyeceklerini' bildirdiler. Biz yakından takip ediyoruz. 

Prag'ın alışık olmadığı bir durum. Şehirde trafik sıkıntısı başladı. Güvenlik önemleri artırıldı. Şehrin dışında bir kasabada polisin bir arama yaptığına dair duyumlar alıyoruz. O bölge daha çok göçmenlerin yaşadığı bir bölge. Daha çok Ukraynalı göçmeler var.

Yorum yapmak için çok erken. Polis, saldırganın etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Biz buradan saldırganın öldüğünü anlıyoruz. Bazı sosyal medya hesapları saldırganın intihar ettiğini iddia ediyor. Saldırganın Çek bir vatandaş olduğu iddia ediliyor ama teyite muhtaç bir bilgi. İnsanlara bölgeden uzak durmaları tavsiye ediliyor. 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!