Son dakika: El Bab'da flaş gelişme... Türkiye'den açıklama geldi

Son dakika: El Babda flaş gelişme... Türkiyeden açıklama geldi

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, El Bab’ın tamamına yakınının kontrol altına alındığını açıkladı. AA daha önce TSK destekli ÖSO'nun El Bab ilçe merkezini ele geçirdiğini bildirmişti.

Haberin Devamı

Suriye'nin halep kentine bağlı El Bab ilçesindeki son gelişmelerle ilgili bilgi veren Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, "El Bab'a girileli çok oldu biliyorsunuz ama bugün şunu söyleyebiliriz; El Bab'ın tamamına yakını artık kontrol altına alındı, ilçe merkezine de girildi. Şu anda büyük oranda arama tarama faaliyetleri yürütülüyor. Arama tarama faaliyetleri bittiğinde El Bab tamamen DEAŞ unsurlarından temizlenmiştir diyeceğiz. Artık fazla bir zamana ihtiyaç kalmadı. Bugün itibarıyla şehir merkezine de tamamen girildi ve arama tarama faaliyetleri başlamış oldu" dedi.

İzmir programı kapsamında Vali Erol Ayyıldız'ı makamında ziyaret eden ve gazetecilerin sorularını yanıtlayan Işık, Rakka operasyonunun bölgedeki istikrarı ileride tehlikeye atmayacak şekilde, doğru unsurlarla yapılmasının gerektiğini belirtti.

Haberin Devamı

Bakan Işık, şöyle konuştu: "Bizim Rakka'yla ilgili temel anlayışımız, Rakka'nın ve diğer bölgelerin özellikle başka bir terör örgütü kullanılarak kurtarılması, DEAŞ'tan temizlenmesi değil o bölge insanlarından oluşan, ileride 'demografik yapı değişecek' endişesini doğurmayacak doğru unsurlarla bu operasyonun yapılması. Türkiye'nin tutumu baştan beri açık ve net. Bunu başta ABD olmak üzere tüm koalisyon güçleriyle paylaşıyoruz. İstediğimiz, Rakka Operasyonu'nun PYD/YPG terör unsurlarıyla değil Özgür Suriye Ordusu ve Rakka'nın kendi meskun insanlarından oluşan güçle yapılması. Rakka'nın yüzde 90'ından fazlası Arap nüfusu. Kurtaracak gücün de Araplar'dan ve bölge halkından oluşması gerekiyor. Türkiye olarak böyle bir operasyon durumunda koalisyon güçleriyle birlikte gereken desteği vereceğimizi ifade ediyoruz."

AA: İLÇE MERKEZİ ELE GEÇİRİLDİ
Anadolu Ajansı'nın geçtiği habere göre, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) destekli Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) El Bab ilçe merkezini de geçirdi.

Bab merkezdeki AA muhabirlerinin verdiği bilgiye göre, ilçe merkezinin tamamını terör örgütü DEAŞ'tan kurtaran TSK destekli ÖSO, hali hazırda DEAŞ'ın döşediği mayın ve diğer bomba düzeneklerini temizliyor.

Haberin Devamı

Son dakika: El Babda flaş gelişme... Türkiyeden açıklama geldi

MUHALİF KOMUTANLARDAN DA AÇIKLAMA GELDİ
Bab'daki harekatta yer alan ÖSO'nun saha komutanlarından Ahmed el-Şahabi, “Bab kent merkezinin kontrolü şimdi muhaliflerde. Mayın ve patlayıcılardan dolayı kontrolü bir şekilde ilerliyoruz. Ama kent merkezi artık muhaliflerde” diye konuştu.

AFP'nin haberine göre ise Suriyeli muhalif gruplardan Sultan Murat Tümeni adına açıklama yapan Ahmet Osman,  "El Bab'ın tamamen kurtarıldığını duyuruyoruz. Şu an yerleşim mahallelerini mayınlardan temizliyoruz" dedi.

Osman, "Saatlerce süren çatışmaların ve DEAŞ mevzilerinin bombalanmasının ardından son DEAŞ'lıları da defettik" diye konuştu.

TSK ve ÖSO, 24 Ağustos'ta başlayan Fırat Kalkanı Harekatında Azez-Cerablus arasını terör örgütlerinden temizledikten sonra, geçen Aralık ayı başında Bab'a yönelmişti. Fırat Kalkanı unsurları, ilçe merkezine hızla girmek yerine, teröristlerin direnişini kırmak için Bab'ın çevresini kuşatarak merkeze ilerleme seçmişti. Böylelikle sivil kayıpların önüne geçilmesi amaçlanmıştı. Fırat Kalkanı Harekatı'nın 184. gününde şimdiye kadar bin 900 kilometrekareden fazla alan terör örgütlerinden arındırıldı. Harekatın derinliği Türkiye sınırından Suriye içlerine 35 kilometreye ulaştı.

BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Haberin Devamı

Son dakika: El Babda flaş gelişme... Türkiyeden açıklama geldi

 

 

Haberle ilgili daha fazlası: