Slovak AeroMobil şirketi, uçan otomobilin 2017'de piyasaya çıkacağını açıkladı

Güncelleme Tarihi:

Slovak AeroMobil şirketi, uçan otomobilin 2017de piyasaya çıkacağını açıkladı
Oluşturulma Tarihi: Mart 17, 2015 09:52

Bilim-kurgu rüyası uçabilen otomobil sonunda gerçek oldu. Slovak AeroMobil şirketi, bir depo yakıtla yaklaşık 690 km uçabilen ve kanatları kapandığında normal bir park alanına sığan bir uçan araç yaptı.

Haberin Devamı

Şirketten yapılan açıklamada Aeromobil, otomobil ve uçaklar için üretilen hali hazırda bir altyapıyı mükemmel bir şekilde kullanan bir 'uçan otomobil' olarak tanımlandı.

ABD'nin Teksas eyaletinde düzenlenen South by Soutwest (SXSW) etkinliğinde uçan otomobillerin geleceği hakkında konuşan şirket CEO'su Juraj Vaculik, uçan otomobillerin var olan ulaşımla birleştiği bir dünyadan bahsetti. Vaculik, araçların 2017'de satışa çıkacağını açıklarken, şirketin otomatik sürüş ve otomatik uçuş sistemleri üzerinde çalıştığını da sözlerine ekledi.AeroMobil'in sözcüsü Tatiana Veber, uçan otomobil konsepti üzerinde 1990'dan bu yana çalıştıkları söyledi. İlk modelin tuhaf bir görünüşe sahip olduğunu anlatan Veber, söz konusu aracın günlük kullanımda sorunlu olduğunu ifade etti ve şöyle devam etti: "Bu, bir bakıma, düzenli karayolu trafiğinin ayrılmaz bir parçası olacak uçan otomobil konseptini geliştirmek için bir sinyaldi."

Slovak AeroMobil şirketi, uçan otomobilin 2017de piyasaya çıkacağını açıkladı


Son versiyon aracın üçüncü jenerasyonu. Aeromobil, Ekim 2014'ten bu yana gerçek uçuş şartlarında düzenli denemelere tabi tutuluyor. Yakıt için ise Rotax 912 ULS motoruna (hafif hava araçlarında kullanılan) uygun benzin satan sıradan bir istasyona gitmek yetecek. Fakat tasarımda hâlâ eksikler var. Otomobil moduna geçildiğinde kanatlar sürücünün arkasındaki koltuklara doğru katlanıyor.

Slovak AeroMobil şirketi, uçan otomobilin 2017de piyasaya çıkacağını açıkladıBAKMADAN GEÇME!