Sistani'den Şiilere 'IŞİD'e karşı silahlanın' çağrısı

Güncelleme Tarihi:

Sistaniden Şiilere IŞİDe karşı silahlanın çağrısı
Oluşturulma Tarihi: Haziran 13, 2014 16:51

Iraklı Şiilerin en etkin dini lideri Büyük Ayetullah Ali Sistani, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarına karşı silahlanma çağrısında bulundu.

Haberin Devamı

Sistaniden Şiilere IŞİDe karşı silahlanın çağrısı

Sistani'nin temsilcisi Şeyh Abdulmehdi el-Karbelayi bu çağrıyı IŞİD militanlarının Irak'ın doğusuna doğru ilerlediği bir dönemde Kerbela'daki Cuma hutbesinde yaptı.

El-Karbelayi, "eli silah tutan vatandaşların Irak'ı, Irak halkını ve kutsal mekânları savunmak için gönüllü olmaya ve güvenlik güçlerine bu kutsal amaç için katılmaya" çağırdı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de dün Irak Başbakanı Nur Maliki'yi arayarak, İran'ın Irak'ta istikrarsızlığa izin vermeyeceğini söyledi.

Amerikan Wall Street Journal gazetesi ismini açıklamadığı bir kaynağa dayandırdığı haberinde, İran’ın Devrim Muhafızları'ndan iki taburu Irak ordusuna yardım için komşu ülkeye gönderdiğinİ yazdı.

Haberin Devamı

Son olarak Musul ve Tikrit'i ele geçiren IŞİD militanları Irak'ın başkenti Bağdat ile ülkenin güneyinde Şiilerin kutsal mekânları olarak bilinen Necef ve Karbela'ya doğru ilerlemeye çalışıyor.

Sünni bir İslam devleti kurulması için mücadele eden IŞİD Şiileri "kafir" olarak nitelendiriyor.

BM’DEN ‘YARGISIZ İNFAZ’ AÇIKLAMASI
Öte yandan, Birleşmiş Milletler (BM) Musul ve Tıkrit'i ele geçiren IŞİD militanlarının sivillere yönelik yargısız infazlar gerçekleştirdiğini ve yüzlerce kişiyi öldürdüklerini bildirdi.
ABD ise Irak'a yardım etme taahhüdünde bulundu.

Başkan Barack Obama dün yaptığı açıklamada birkaç gündür Irak'ta yaşanan gelişmelerin, Irak'ın ABD'nin ve uluslararası toplumun daha fazla yardımına ihtiyacı olduğunu gösterdiğini söylemişti.

"Hiçbir olasılığı dışlamıyorum" diyen Obama, "Çünkü içinde bulunduğumuz durum gereği cihatçıların Irak'ta ya da Suriye'de tutunacakları kalıcı bir nokta kalmamasını sağlamalıyız" demişti.

Sistaniden Şiilere IŞİDe karşı silahlanın çağrısı

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!