Sinirlioğlu ile ortak toplantıda Lavrov'dan 'Esad' çıkışı

Sinirlioğlu ile ortak toplantıda Lavrovdan Esad çıkışı

DIŞİŞLERİ Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Rusya’nın Karadeniz kıyısı şehri Soçi’de Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la görüştü. Lavrov, toplantıda, Suriye'de çözüm için Rusya'nın bilindik yaklaşımını tekrarladı.

Haberin Devamı

Bakan Sinirlioğlu, Türkiye ve Rusya’nın zaman zaman farklı değerlendirmeleri bulunsa da hedeflerinin ortak olduğunu, istikrarı bozacak gelişmelerin hem Türkiye’yi hem de Rusya’yı kaygılandırdığını belirtti.

Sinirlioğlu, Suriye gibi, terörle mücadele gibi uluslararası ve bölgesel meselelerin iki ülkenin ortak gündeminde ön sıralarda yer aldığını anlattı.

Lavrov ise Suriye konusunda Moskova'nın temel yaklaşımını tekrarlayarak, "Rusya'nın görüşü, IŞİD’e karşı mücadele veren iç ve dış güçlerin birleşmesidir. Uluslararası koalisyon Suriye ordusu imkânlarını göz ardı ederek, kısır jeopolitik çıkarlar peşinden koşmamalı" dedi.

LAVROV: "ESAD ORDULARININ BAŞKOMUTANIDIR"

Şam rejimiyle terörle mücadele konusunda işbirliği yapmamak için Rusya'nın hiçbir neden göremediğini vurgulayan Lavrov, "Üstelik Suriye Devlet Başkanı Esad, ordularının başkomutanı olarak karada terörizme karşı en başarılı güç kalmaya devam ediyor. Suriye yönetimiyle işbirliği yapmamak hayali hedefler peşinde koşmaktan başka bir şey değildir. Sadece Suriye değil, tüm bölgenin terörün etkisiyle kaos ortamına sürüklenmemesi için ortak mücadele adımı atılması şarttır" dedi.

Lavrov sözlerini şöyle sürdürdü: "Bizim partnerlerimizin önünde elbette seçebilecekleri iki yol var. Birincisi artık kimsenin inanmadığı Esad yönetiminin devrilmesini utopyasının gerçekleşmesini beklemek. Ya da ikinci yolu seçerek bu tarihi bölgenin kurtarılması için gerçek ve samimi işbirliği başlatmasıdır."

Haberle ilgili daha fazlası: