Şincan karıştı: 100'den fazla ölü ya da yaralı

Güncelleme Tarihi:

Şincan karıştı: 100den fazla ölü ya da yaralı
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 30, 2014 12:30

Çin’in kuzeybatısındaki Şincan Uygur Bölgesi’nin güneyinde meydana gelen şiddet olaylarında 100'den fazla ölü ya da yaralı olduğu haberleri geliyor.

Haberin Devamı

Çin medyasında akşam saatlerinde verilen ilk haberlerde, Kaşgar vilayetine bağlı Yarkent ilçesinde dün sabah yerel saatle 06.30’da karakol ve yerel hükümet binasına bıçaklı kişilerce saldırıda bulunulduğu bildirildi.

Resmi Şinhua ajansı ise "terörist" olarak adlandırdığı saldırganların araçları tahrip edip ateşe verdiğini ve sivilleri hedef aldığını öne sürdü. Ajans, olaya müdahale eden polislerin 10 saldırganı vurarak öldürdüğünü duyurdu. Şinhua tarafından kısa süre sonra geçilen bir başka haberde ise, ’terör saldırısı sonununda çok sayıda kişinin öldüğünü’ duyuruldu.

Çin medyası, ölenlerin kimlik ya da kökenlerini belirtmezken BBC’ye konuşan yerel bir yetkili, olaylarda 13 Han kökenli Çinlinin öldüğünü söyledi.

Hong Kong merkezli South China Morning Post’a konuşan Münih merkezli Dünya Uygur Kongresi Sözcüsü Dilşat Raşit, dokuz kişinin bir dizi keyfi tutuklamayı protesto ettiğini ve karakola saldırmadığını öne sürdü.

Resmi verilere göre, 850 bin kişinin yaşadığı Yarkent’te nüfusun yüzde 96’dan fazlasını Uygurlar oluşturuyor. Çin’in kuzeybatısındaki Şincan Uygur Özerk Bölgesi’nde son iki yılda meydana gelen olaylarda 200’den fazla kişinin öldüğü tahmin ediliyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!