GeriDünya Sarkozy, 'Akdeniz Birliği' için bastırıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sarkozy, 'Akdeniz Birliği' için bastırıyor

Abone Olgoogle-news

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin, Türkiye’nin AB üyeliğini önleme çabası olarak değerlendirilen “Akdeniz Birliği” projesi için bastırdığı bildirildi. Sarkozy’nin, ilk Akdeniz Zirvesi’ni, 2008 yılının ilk yarısı için planladığı, Türkiye’nin “Akdeniz Birliği”nde kilit rol oynamasını istediği belirtiliyor.

Nicolas Sarkozy, Akdeniz Birliği çalışmalarını sürdürüyor. Akdeniz ülkelerinin devlet başkanlarının katılımıyla Fransa’nın girişimiyle 2008’in ilk yarısında Akdeniz Zirvesi yapılması planlanıyor.

Le Monde gazetesi, Akdeniz Zirvesi’nin 2008’in ilk yarısında gerçekleşmesi amacıyla girişimleri yapıldığını kaydetti.

Nicolas Sarkozy’nin Türkiye’nin de Akdeniz Birliği’nde kilit rol oynaması gerektiğini savunduğu da ifade ediliyor.

Öte yandan, “Akdeniz Birliği” projesinin, Sarkozy’nin geçtiğimiz günlerde Libya’ya yaptığı ziyaret sırasında gündeme geldiği belirtiliyor.

Sarkozy’nin, Libya lideri Muammer Kaddafi ile görüşmesinde “Akdeniz Birliği” için yaptığı çalışmalardan dolayı Libya’yı kutladığı kaydediliyor.

Le Monde, Sarkozy’nin, ilk adım olarak “Akdeniz Birliği” konusunda Libya’nın önerisi olan 5 Afrika ve 5 Avrupa ülkesi çerçevesinde Birliğin kurulmasına yeşil ışık yaktığını da yazdı.

Brüksel kulislerinde ise, Sarkozy’nin “Akdeniz Birliği” fikrini Türkiye’yi AB üyeliğinden uzak tutmak için canlı tuttuğu konuşuluyor.

 

False