GeriDünya Saldırganın terör üçgeni
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Saldırganın terör üçgeni

Saldırganın terör üçgeni
Abone Olgoogle-news

İngiltere’de konser çıkışında düzenlenen ve DEAŞ’ın üstlendiği terör saldırısının ölen 22 yaşındaki faili Salman Abedi’nin bu katliamı yalnız yapıp yapmadığı inceleniyor. Olayla ilgili 6 kişi gözaltına alınırken, Abedi’nin Libya ve Suriye ziyaretlerinden sonra radikalleştiği öne sürülüyor. İngiltere’de güvenlik alarmı en yüksek seviyede. Kraliçe’nin Sarayı’na ise bin askerle takviye yapılıyor.

MANCHESTER şehrindeki “Manchester Arena”da Amerikalı şarkıcı Ariana Grande konseri bitiminde patlayıcıyla gerçekleştirdiği terör saldırısında ölen 22 yaşındaki Libya kökenli fail Salman Abedi’nin bağlantıları araştırılıyor.

Fransa İçişleri Bakanı Gerard Collomb, dün Fransız BFM televizyonuna yaptığı açıklamada İngiliz istihbaratçıların Fransız meslektaşlarına İngiltere’de yetişen Abedi’nin Suriye’ye gittiği ve orada radikalleştiğini söylediğini aktardı. İngiliz basını Abedi’nin Libya’ya sık sık gittiğini ve ‘gizli terör eğitimi’ aldığını da öne sürdü. Collomb, Abedi’nin başka kişilerden yardım almış olabileceğini söyleyerek, “Her şartta DEAŞ ile bağlantısı kanıtlandı” ifadesini kullandı.

SALDIRGAN YALNIZ MI

İngiltere İçişleri Bakanı Amber Rudd da failin istihbarat servisleri tarafından bilindiğini söyledi. Fail Salman Abedi’nin büyük ağabeyi İsmail dün Manchester’ın güneyindeki Chorlton’da saldırıyla bağlantılı olarak gözaltına alındı. Ayrıca Manchester polisi, soruşturma çerçevesinde olayla bağlantılı olarak dün biri kadın 6 kişinin gözaltına alındığını bildirdi. Aynı soruşturma kapsamında önceki gün de aynı bölgede 23 yaşındaki bir erkek gözaltına alınmıştı.

SOKAĞA 3800 ASKER

Rudd, ülkedeki terör tehdit seviyesinin en yüksek basamak “kritik”e yükseltilmesiyle, polisin emrine verilecek asker sayısının da 3.800 olacağını açıkladı. Kraliyet ailesinin kaldığı Buckingham Sarayı çevresinde bine yakın asker konuşlandırılacağı da kaydedildi. İngiltere’de iç istihbarat kuruluşu MI5 bünyesindeki Ortak Terör Analiz Merkezi, terör tehdit seviyesini önceki akşam “ciddi”den “kritik”e yükseltmişti. Beş basamaklı skalada ‘kritik’ en yüksek seviye.

Saldırganın terör üçgeni

Konseri sonrasında yaşanan terör eyleminin ardından şarkıcı Ariana Grande memleketi ABD’ye geri döndü. Ariane Grande’yi Florida’da uçaktan inişinde erkek arkadaşıı Mac Miller karşıladı.


SALMAN ABEDİ KİMDİR

İngiliz basını saldırının faili Salman Abedi’nin kimliğini mercek altına aldı.

- BBC’nin haberine göre Libya kökenli Abedi 2009-2011 arasında Burnage Erkek Akademisi adlı bir okula gitmiş. Bir dönem de Salford Üniversitesi’nde öğrenciymiş. Manchester Üniversitesi’nde radikal akımlar konusunda uzman Hamid El-Sayed, Abedi’nin ailesiyle arasının “kötü” olduğunu söyledi.

- Failin yakın çevresinden bir arkadaşına göre Salman Abedi’nin ailesi onu “doğru yola döndürmek için” uğraşmış ancak çabalarında başarısız olmuş.

- Sayed, Abedi’nin üniversitede başarısız olduğuna dikkat çekerek, “Üniversitede çok kötü performans gösteriyordu ve tamamlayamadı. Ailesi Libya’ya geri götürmeyi denedi. Avrupalı hayat tarzına uyum sağlamada güçlükler yaşıyordu” dedi.

- Bir sınıf arkadaşı Abedi’nin “çok çabuk çabuk öfkelenen” bir kişilik yapısına sahip olduğunu söyledi.

FRANSA OHAL’İ UZATACAK

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, parlamentodan olağanüstü hal uygulamasının 1 Kasım’a kadar uzatılmasını isteyecek. İngiltere’deki terör saldırılarının ardından Milli Güvenlik Kurulu, dün Macron’un başkanlığında Elysee Sarayı’nda toplandı. Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, “Cumhurbaşkanı Macron, parlamentoya, 15 Temmuz’da sona erecek olağanüstü hal uygulamasının 1 Kasım’a kadar uzatılmasını ve ayrıca gelecek haftalarda terörle mücadele yasasının güçlendirilmesi için bir tasarı hazırlanmasını talep edecek” ifadesi kullanıldı.

Saldırganın terör üçgeni

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

False