Sadakat tartışmaları çok tehlikeli

Güncelleme Tarihi:

Sadakat tartışmaları çok tehlikeli
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 26, 2016 13:05

Almanya Türk Toplumu Başkanı Gökay Sofuoğlu, Başbakan Angela Merkel’in Türkiye kökenlilerle ilgili ‘yüksek derecede sadakat’ sözlerinin tehlikeli olduğunu söyledi.

Haberin Devamı

Bu konuda yorum yapmayı bile üzücü bulduğunu belirten Sofuoğlu, Berlin ve Mecklenburg-Vorpommern eyaletlerinde yapılacak eyalet meclisi seçimlerine işaret etti. Bu tür açıklamaların seçimlerle ilgisi olsa da sonrası için büyük enkaz bıraktığını belirten Sofuoğlu, şöyle konuştu:

“Aşırı sağcı İslam karşıtı parti Almanya için Alternatif’i (AfD) sağdan geçmek için yapılan bu tür açıklamalar sırıtıyor. Sadakat kavramı uyum kavramı gibi bir şey. Almancayı yüzde 100 konuşsanız da işinize gitseniz de Alman toplumu sizin uyum konusunu sorguluyor. Sadakat konusu da aynı şekilde böyle elastiki, içi doldurulamayacak, herkesin farklı anladığı bir kavram. Böyle kavramlarla toplumsal gelişmeleri tartışmak tehlikeli.”

ALMAN OLUP DA ANAYASAYA...

“Hem işi gücü hem de yatırımlarıyla Almanya’nın gelişmesine katkıda bulunan bir toplum dışlanıyor. Türkler üzerinden güvenlik ve sadakat tartışmaları yapılıyor. Özellikle 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak tanıyan tasarıdan sonra Türklere karşı sanki bilinçli bir propagandanın yapıldığı algısı var Türkler arasında. Bu algı, toplumsal barışı zedeler. Buna siyasetçilerin daha fazla dikkat etmesi gerekir. Tartışmanın Türkler üzerinden yapılması yanlış çünkü ülkede biyolojik olarak Alman olup da Alman Anayasası’na sadakat göstermeyen bir sürü insan var. Bir sürü aşırı sağcı Nazi var.”

Haberin Devamı

Başbakan Merkel’in Türk derneklerine kulak vereceğine yönelik açıklamaya da değinen Sofuoğlu, şöyle devam etti: “Şimdiye kadar dinlendi Türk dernekleri. Dinlenen şeyler demek ki tam olarak anlaşılmıyor. Seçim döneminde oy getirecek söylemlere başvurulması yanlış. Bu dönemde aşırı sağcı partiler merkez sağdaki partileri telaşlandırıyor.”

Sadakat tartışmaları çok tehlikeli

AfD SEÇMENİ CDU’YA OY VERMEZ

Berlin-Brandenburg Türkiye Toplumu (TBB) Sözcüsü Safter Çınar da Başbakan Merkel’in bu tartışmalara katılmasının şaşırtıcı ve üzücü bulduğunu söyledi. Bu tartışmalarda Köln’de gerçekleştirilen gösterinin gündeme getirilmesine de tepki gösteren Çınar, şöyle konuştu: “İnsanlar demokratik haklarını kullandı. Ayrıca bu insanların anneleri, büyükbabaları Türkiye’den gelmiş. Türkiye’de akrabaları var. Onun için o ülkedeki olaylara daha hassas olmaları kadar normal bir şey olamaz. Bunun, Almanya’daki diğer yaşam faktörleriyle ilgisi yok. AfD ile yarış yapmak için bu tür konular gündeme getiriliyor. Bunlar çok yanlış, çünkü toplumu bölüyorlar. Çoğunluk toplumuna hep “Göçmenler burayı istemiyor” gibi mesaj gidiyor. Azınlıklara da “Siz tehlikeli bir unsursunuz, tam bize ait değilsiniz” diye bir mesaj gidiyor. Çok kötü bir yanlış, bir gidiş. Hiçbir AfD seçmeni CDU öyle dedi diye CDU’ya oy vermez. Seçmen orijinali seçer, kopyasını değil.”

Haberin Devamı

Çınar, 1967’den beri Almanya’da yaşadığını ve geçmişte de benzer söylemlerle karşılaştığını, ancak merkez partilerin geçmişten ders çıkaramadığını kaydetti.

Sadakat tartışmaları çok tehlikeli

BAKMADAN GEÇME!