Putin cepheye yeni asker topluyor

Güncelleme Tarihi:

Putin cepheye yeni asker topluyor
Oluşturulma Tarihi: Eylül 30, 2023 07:00

Rusya-Ukrayna savaşında can kaybının yüz binlerle ölçüldüğü sırada Rusya lideri Vladimir Putin cepheye iki koldan yeni asker göndermeye hazırlanıyor.

Haberin Devamı

Putin, bir taraftan paralı ordu Wagner’in birliklerini gönüllü olarak tekrar Ukrayna cephelerine sürerken, diğer taraftan 1 Ekim tarihinden itibaren Rusya genelinde celp ilan etti.

WAGNER SAVAŞA DÖNÜYOR

Putin’in adımları, Rusya’nın yaklaşık 850 kilometreye uzanan Ukrayna cephe hattında asker sıkıntısı çekmeye başladığı şeklinde yorumlandı. Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Yunusbey Yevkurov ile Wagner ordusu kurmaylarından Albay Andrey Troşev ile görüştü. Yevkurov, Troşev’e, “Bundan önceki temasımızda sizin Wagner grubundan yeni gönüllü birlikler oluşturacağınızdan söz etmiştik. Şimdi bu planı hayata geçirme zamanı” diyerek Wagner’in cepheye dönüşünü ilan etmiş oldu. Troşev, Wagner patronu Yevgeni Prigojin’in ağustos ayında şaibeli bir uçak kazasında ölmesinin ardından Rusya Savunma Bakanlığı emrine geçmişti. Öte yandan Rusya lideri, yarın ülke genelinde askerlik yaşına gelen kişilerin silah altına alınması kararnamesini imzalayacak. Askerlik yasasında yapılan yeni düzenleme sayesinde görme yeteneği yüzde 30 olanlar, düztaban kişiler ve hatta birkaç parmağı olmayanlar da silah altına alınabilecek.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!