PKK’nın kara para şebekesi çökertildi

PKK’nın kara para şebekesi çökertildi

Küresel bir "tekno-suç" örgütü oluşturarak, sahte kredi kartları ve ATM soygunlarıyla milyonlarca dolar çalan Kanadalı Gerald Blanchard, PKK’yı finanse etmekte kullanıldığını itiraf etti.

19’uncu yüzyılda yaşamış Avusturya İmparatoriçesi Sisi’nin mücevherini bile ele geçiren Blanchard, 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Kanada mahkemesi, "İngiltere’deki büyük patronun" kim olduğunu aramaya devam ediyor.

KANADA’da görülen dava, PKK’nın bazı mali kaynaklarının Viyana’dan Kahire’ye geniş bir coğrafyada teknolojik bir suç ağı kurduğunu ve içlerinde modern banka soyguncularından usta elmas hırsızlarına kadar birçok karanlık şahsın bulunduğunu gözler önüne serdi. 35 yaşındaki elektronik uzmanı Gerald Daniel Blanchard, önceki gün Winnipeg şehrindeki mahkemede, çalınmış kredi kartları ve ATM hırsızlıklarıyla elde ettiği parayı Kuzey Irak’taki PKK militanlarına aktardığını itiraf etti. Sekiz yıl hapis cezasına çarptırılan Blanchard, sahtekarlık ve banka soygunu dahil, 16 suçlamayı da kabul etti.

SAVCI "TERÖR" DEDİ

Blanchard ve diğer iki Kanadalı, bilgisayar yardımıyla bazı bankaların sitelerinden hileli yollarla elde ettikleri kredi kartlarını, geçen yıl Mısır’ın başkenti Kahire’deki ATM’lerde kullandı ve çektikleri yüz binlerce doları da "İngiltere’deki büyük patrona" gönderdi. Çete üyeleri, güvenlik kameralarına yakalanmamak için Kahire’de sürekli çarşafla gezdi. Blanchard, bir ses kaydında, "İngiltere’deki patronun parayı Kürt savaşçıların ve muhtemelen diğer terörist grupların faaliyetleri için kullanmayı planladığını" söylüyor.

AFP’ye konuşan savcı Sheilla Leinburd, "Mahkumun avukatı, paranın Irak’taki Kürt özgürlük savaşçılarına gittiğini doğruladı. Bu aynen kendi ifadesidir. Paranın terörizmi körüklemek için kullanıldığını biliyorduk" dedi.

İNGİLTERE GİZLİYOR

İngiliz yetkililerin "büyük patronun" kimliğini bildiklerini, fakat Kanadalı meslektaşlarına açıklamadıklarını söyleyen Leinburd, "Büyük çaplı bir operasyondu. İspanya’ya ve diğer Avrupa ülkelerinde aynı anda yürütülecekti. Bu iş için çalışan tek hücre bunlarınki değil" diye konuştu. Blanchard’ın, Kanada, Avrupa ve Afrika çapındaki kredi kartı ve mortgage sahtekarlığı çetesine dahil olduğu sanılan 7 zanlıyla ilgili duruşma da sürüyor. Aynı çetenin, Kanada’da yeni açılan bankaların ATM’lerine gizli kameralar ve dinleme cihazları yerleştirerek yaklaşık on yıl boyunca tüm güvenlik yazılımlarını aşıp milyonlarca dolar çaldıkları da kesinleşti.

Sisi’nin mücevherini çalmıştı

Kanada polisi, Avusturya-Macaristan İmparatoriçesi Sisi’ye ait olan Koechert Mücevherini, iki yıllık soruşturmanın ardından geçen haziranda Blanchard’ın büyükannesinin Winnipeg’teki evine yapılan baskında ele geçirmişti. "Sisi Yıldızı" diye de bilinen incili toka, 1898’de katledilen efsanevi imparatoriçenin 100. ölüm yıldönümünde Avusturya’nın başkenti Viyana’daki bir şatoda sergilenirken çalınmış ve yerine bir taklidi bırakılmıştı.
Haberle ilgili daha fazlası: