Pentagon ihlali teyit etti

Güncelleme Tarihi:

Pentagon ihlali teyit etti
Oluşturulma Tarihi: Ocak 31, 2016 22:44

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Mark Wright, Rus savaş uçağının Türk hava sahası ihlalini teyit ederek “Rusya, bölgede istikrarsızlığı artıracak eylemlerine son vermeli” dedi.

Haberin Devamı

Pentagon Sözcüsü Mark Wright, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir Rus savaş uçağının Türk hava sahasını ihlal ettiğini doğruladı. “ABD, NATO ile birlikte, Türkiye ile dayanışma halinde olmaya devam edecektir” ifadesini kullanan Wright, Rusya’yı Türk hava sahasına saygı göstermeye ve bölgede istikrarsızlığı artıracak eylemlerine son vermeye davet etti.Sözcü Wright ayrıca tansiyonun düşürülmesi için gerekli tedbirleri almak amacıyla iki ülkenin birbiriyle konuşmasının da önemli olduğunu kaydetti. 

‘NATO ÖNE ÇIKTI’

Suudi Arabistan’daki temasları sırasında Başbakan Ahmet Davutoğlu ihlal ile ilgili, “Burada önemli olan NATO’nun öne çıkması ki, çıktı. Eşzamanlı açıklama koydu. İlk haber geldiğinde bu NATO sahası ihlalidir öyle muamele görecek. Bunu NATO Genel Sekreteri’ne izah edin diye talimat verdik. Sayın Cumhurbaşkanımızla gece yarısı yaptığımız değerlendirme de bu yöndeydi. Bu konuda NATO’nun tavrı tatminkâr” dedi.

Haberin Devamı

Cenevre süreci ile ilgili de Davutoğlu, “Buradaki tehlikeli oyun şuydu: Rusya öyle bir hesap yaptı ki, bir tarafta rejim saf olarak oturacak. Bakanların yüzde 50’si rejim tarafında olacak. Geri tarafta ise bir gerçek muhalefet var. Bir tensik diye rejimin çıkarttığı muhalefet var. Bir de PYD var. Muhalefet böyle 3’e bölünmüş olacak. Ama yüzde 50 yüzde 50 bile paylaşsalar bakanlıkların yüzde 25’i gerçek muhalefete düşecek. Yüzde 75’i rejim yanlısı olacak. PYD’li biri bakanlar kuruluna oturduğunda kimi dinleyecek rejimi, İran’ı ve Rusya’yı dinleyecek. Biz buna izin verir miyiz” dedi.

Kremlin’den yeni açıklama yok

Nerdun HACIOĞLU / MOSKOVA

Rus SU-34 savaş uçağının Türk hava sahasını ihlal etmesi NATO ile ABD tarafından doğrulanmasına rağmen, dün Moskova’dan yeni açıklama gelmedi. Rus haber ajansları dün sabah Türkiye’nin hava kuvvetlerini alarm konumuna geçirdiğini duyurmakla yetinirken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Başbakan Dimitri Medvedev’in yeni uçak krizi hakkında herhangi açıklama yapmaması dikkat çekti. Putin ile Medvedev, dün sadece ünlü Rus tiyatro sanatçısı Vera Glagoleva’nın 60’ıncı doğum gününü yayınladıkları yazılı mesajla kutladı. Krizle ilgili önceki akşam Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü General İgor Konaşenkov, “Türk tarafının ihlal beyanı kanıtsız ve propaganda amacı taşıyor” demişti.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!