Orhan Pamuk: Öfkeliyiz

Güncelleme Tarihi:

Orhan Pamuk: Öfkeliyiz
Oluşturulma Tarihi: Haziran 08, 2016 20:34

İtalyan La Repubblica gazetesine konuşan Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, “Bugün gücün giderek merkezileşmesi ve ifade özgürlüğüne saygı duyulmamasından ötürü öfkeliyiz” dedi.

Haberin Devamı

YAZAR Orhan Pamuk, İngiliz belgeselci Grant Gee'nin, ‘Masumiyet Müzesi’ romanından esinlenerek hazırladığı ‘Innocence of Memories’ (Hatıraların Masumiyeti) adlı filminin 7 ve 8 Haziran tarihlerinde İtalya'daki birçok sinemada gösterilecek olması üzerine çeşitli açıklamalarda bulundu. La Repubblica'nın Türkiye haberleri uzmanı ve muhabiri Marco Ansaldo'ya konuşan Pamuk'la yapılan mülakat, ‘Kayıp İstanbul, seni bir filmde buluyorum’ başlığı ile okuyuculara sunuldu.

Orhan Pamuk, İstanbul ile özdeşleştirilmesinden gurur duyup duymadığına ilişkin bir soruya, "Başlangıçta, 35 yıl önce, 'İstanbul'un yazarı' olmayı planlamamıştım" diye yanıt verirken, böyle nitelenmeye başlamasının ise kendini keşfetmesini sağladığını dile getirdi. Pamuk, "Belki de bu yüzden otobiyografi kitabımı 'İstanbul' diye adlandırdım" dedi.

Haberin Devamı

MASUMİYET MÜZESİ DE ETKİLENDİ

Kitaptan yola çıkarak kurulan ve İstanbul Çukurcuma'da 2012 yılında açılan Masumiyet Müzesi'nin gördüğü ilgiden memnun olduğunu ifade eden Orhan Pamuk, 4 yılın ardından müzenin şaşırtıcı bir şekilde kendi desteği ya da özel veya kamu fonları desteği olmadan, bağımsız bir şekilde ayakta durabildiğini, bundan memnuniyet ve gurur duyduğunu belirtti. 

"Ancak siyasi kriz, ne yazık ki Türkiye'ye gelen turist sayısında azalmaya yol açtı ve sadece bu yıl için değil, gelecek için de endişeliyiz" diyerek sözlerini sürdüren Orhan Pamuk, "Çünkü Türkiye'deki siyasi sorunlar ve ülkenin bu sorunlarla gündeme gelmesi, ne yazık ki geçecek gibi görünmüyor" diye konuştu. Röportajı gerçekleştiren muhabir Marco Ansaldo'nun, "İstanbul'da şu an korku dolu, istikrarsız ve rahatsız edici bir atmosfer solunuyor" sözlerine karşılık Pamuk, "Bugün gücün giderek merkezileşmesi ve ifade özgürlüğüne saygı duyulmamasından ötürü öfkeliyiz" dedi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!