NSU çetesi korundu mu?

Güncelleme Tarihi:

NSU çetesi korundu mu
Oluşturulma Tarihi: Eylül 24, 2016 16:58

NSU davasında müdahil avukatlar, iki federel savcı ve Berlin Kriminal Dairesi memurları hakkında suç duyurusunda bulundu.

Haberin Devamı

Almanya'da aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasındaki iki müdahil avukat, olası delillerin yok edildiği gerekçesiyle iki federal savcı ve Berlin Eyalet Kriminal Dairesi (LKA Berlin) memurları hakkında suç duyurusunda bulundu.

NSU terör örgütü üyeleri tarafından öldürüldüğü iddia edilen İsmail Yaşar'ın yakınlarının avukatı Mehmet Daimagüler ve Enver Şimşek'in ailesinin avukatı Seda Başay Yıldız'ın, söz konusu savcıların ve memurların NSU terörörgütüyle  bağlantılı olabilecek belgeleri imha ettikleri gerekçesiyle hazırladıkları suç duyurusunu Federal Başsavcılığa gönderdikleri belirtildi. Daimagüler, müvekkillerinin belgelerin imha edildiği iddiasını şaşkınlıkla karşıladığını ifade ederek, "Biz de olayın açıklığa kavuşturulması konusunda en etkili yolun bu olduğuna inandığımız için suç duyurusunda bulunmaya karar verdik." dedi.

Haberin Devamı

Daimagüler, düzgün çalışmayan bir başsavcılığın diğer kurumlardan dava ile ilgili dosyaların saklanmasını ve gerekli yerlere aktarılmasını nasıl talep edebileceğini belirterek, başsavcılığın tutumunu eleştirdi. Die Welt gazetesi, Federal Mecliste kurulan NSU Araştırma Komisyonunun görevlendirdiği eski hakim Bernd von Heintschel-Heinegg’in iki ay önce, NSU ile bağlantısı olan aşırı sağcı Jan Werner’in daha önce el konulan eşyaları arasında bulunan not defterlerini Berlin Kriminal Dairesinden istediğini, ancak iki federal savcının, 2014'ün kasım ayında Werner'e ait sadece not defterlerini değil diğer eşyalarının da imha edilmesi talimatını verdiğini yazmıştı.

NSU terör örgütü üyeleri Uwe Böhnhardt, Uwe Mundlos ve Beate Zschaepe’ye yardım ettiği ve örgüte silah verdiği iddia edilen Werner, Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinde görülen davada 2014'ün ekim ayında tanık olarak dinlenmişti. NSU üyeleri, 2000-2007 yılları arasında 8'i Türk 10 kişiyi öldürmek, bombalı saldırılar düzenlemek ve banka soygunları yapmakla suçlanıyor.

Uwe Böhnhardt ve Uwe Mundlos, 4 Kasım 2011'de bir bankayı soyduktan sonra polisin takibinden kurtulmak için saklandıkları karavanda ölü bulunmuş, terör örgütü üyelerinin intihar ettikleri öne sürülmüştü. Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinde Mayıs 2013'ten beri görülen davada, NSU terör örgütünün hayattaki tek üyesi olduğu iddia edilen Beate Zschaepe ile örgüte yardım ve yataklık yapmakla suçlanan 4 kişi yargılanıyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!