Moskova'da kritik toplantı sonrası ilk açıklama

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Mayıs 10, 2023 17:37

Türkiye, Rusya, İran ve Suriye'deki Esed rejimi Dışişleri Bakanlarının 'Suriye konulu' toplantısı bugün Moskova'da gerçekleştirildi. Dörtlü toplantıda, terörle mücadelede işbirliği, geri dönüşlerin altyapısının işbirliği içinde sağlanması ve siyasi sürecin ilerletilmesi ele alındı, Türkiye-Suriye ilişkilerinin ilerletilmesi için bir yol haritası hazırlanması kararlaştırıldı.

Haberin Devamı

Rusya'nın başkenti Moskova'da Türkiye ve Suriye arasındaki ilişkilerinin normalleştirilmesi yönelik Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad ve İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan arasında gerçekleştirilen dörtlü görüşme sona erdi.

Toplantıda Suriyelilerin anavatanlarına gönüllü, güvenli ve onurlu dönüşlerinin sağlanmasının kolaylaştırılması vurgulandı. Dışişleri Bakanları, Moskova görüşmelerindeki olumlu ve yapıcı atmosfere dikkati çekerek dörtlü formattaki temasları sürdürmede mutabık kaldı.

RUSYA'DAN YAZILI AÇIKLAMA

Rusya Dışişleri Bakanlığından zirveye dair yapılan yazılı açıklamada bakanların Suriye'nin toprak bütünlüğü konusunda hemfikir olduğu vurgulandı. Açıklamada, "BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı Kararı ve Astana Formatının resmi kararları uyarınca Suriye'nin egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve her türlü terörizmle mücadeleye yönelik bağlılık yeniden teyit edildi. Suriyelilerin vatanlarına gönüllü ve güvenli bir şekilde dönmesi de dahil olmak üzere Suriye'ye uluslararası yardımın genişletilmesi gerektiğinin altı çizildi" ifadeleri kullanıldı.

Moskovada kritik toplantı sonrası ilk açıklama
YOL HARİTASI HAZIRLANACAK

Haberin Devamı

Türkiye-Suriye ilişkilerinin normalleştirilmesi için yol haritası belirlenmesi konusunda da uzlaşıya varıldığı belirtilerek, "Bakanlar ayrıca dışişleri bakan yardımcılarına, savunma bakanları ve istihbarat birimlerinin çalışmalarıyla koordineli olarak Türkiye-Suriye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için yol haritası hazırlanması talimatı verilmesi konusunda mutabık kaldı" denildi. 

Moskovada kritik toplantı sonrası ilk açıklama

BAKAN ÇAVUŞOĞLU'NDAN AÇIKLAMA

Bakan Çavuşoğlu görüşmeye ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Moskova'da düzenlenen Suriye konulu Dörtlü Dışişleri Bakanları toplantısında, terörle mücadelede işbirliği, geri dönüşlerin altyapısının işbirliği içinde sağlanması siyasi sürecin ilerletilmesi ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini vurguladık." ifadelerini kullandı.

ÇAVUŞOĞLU'NDAN KRİTİK GÖRÜŞMELER

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dörtlü toplantı öncesi Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştü. 

Çavuşoğlu ve Lavrov, tahıl konusunu ele alırken Bakan Çavuşoğlu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Suriye konulu Dörtlü Dışişleri Bakanları toplantısı öncesi Rus mevkidaşım Lavrov'la, Suriye, Ukrayna ve Kafkasya’daki gelişmeler ile Tahıl Anlaşmasını ele aldık" ifadelerini kullandı.
Moskovada kritik toplantı sonrası ilk açıklama

Bakan Çavuşoğlu daha sonra İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Çavuşoğlu görüşmeye ilişkin açıklamasında "İran Dışişleri Bakanı kardeşim Hüseyin ile görüşmemizde Suriye, üst düzey ziyaretler, ekonomik ve enerji işbirliğimiz gündemimizdeydi." ifadelerini kullandı.

Nisan ayının başlarında 4 ülkenin bakan yardımcıları bir araya gelmiş ve dörtlü istişareler gerçekleştirmişti.

Türkiye, Suriye, Rusya ve İran savunma bakanları ile istihbarat başkanlarının dörtlü formattaki ilk toplantısı ise 25 Nisan’da Moskova’da yapılmıştı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!