Son dakika haberleri: İsrail-Hamas savaşında son durum: ABD'den İran ve İsrail'e yeni yaptırımlar...

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Ekim 27, 2023 07:54

İsrail ablukasındaki Gazze hala yoğun bir bombardıman altında. Saldırılarda hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 7.000'in üzerine çıktı. CNN Türk muhabiri Hasret Kaya, Gazze sınırından son durumu aktardı ve “Hava saldırısı aralıksız sürdürülüyor. Buraya geldiğimizden bu yana en ağır bombardıman gerçekleşiyor. Aralıksız sesler duyuyoruz. Bu kadar yoğun daha önce hiç olmamıştı" dedi. ABD ordusu Suriye’nin doğusunda İran Devrim Muhafızları tarafından kullanılan ait tesislere hava saldırısı düzenlendiğini duyurdu.

İRAN DIŞİŞLERİ BAKANI ABDULLAHİYAN: İSRAİL SALDIRILARI NEDENİYLE BÖLGE BARUT FIÇISI HALİNE GELDİ

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Birleşmiş Millet Genel Kurulu toplantısı için bulunduğu New York'ta ABD'nin Ulusal Halk Radyosu'na (NPR) konuştu. İran'ın bölgede savaş istemediğini ve bu konuda üzerine düşeni yapmaya çalıştığını kaydeden Abdullahiyan, "Bölgede durum son derece karışık ve tehlikeli. İsrail rejiminin saldırıları nedeniyle 7 binin üzerinde sivil Filistinlinin hayatını kaybetmiş olması bölge için ağır bir tablo. Biz tüm tarafları itidalli olmaya ve ateşkes yapılmasına çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.

ABD'nin İsrail'e verdiği desteği sonlandırmaya çağıran Abdullahiyan, İsrail'in ABD tarafından kontrol edilen bir savaş makinesine döndüğünü söyledi. Abdullahiyan, "İsrail saldırıları nedeniyle bölge barut fıçısı haline geldi. 2 hafta önce bölge ülkelerini ziyaret ettim ve bu ziyaretimde Lübnan ve Filistin direniş liderleriyle görüştüm. Görüşmelerimden edindiğim izlenim Hamas'ın eli her zamankinden çok daha güçlü ve kararlı bir şekilde tetikte. Gazze'de ve Batı Şeria'da İsrail kadın ve çocukları hedef almaya devam ederse barut fıçısına dönen bölgede her an her ihtimal mümkün" ifadelerini kullandı.

Abdullahiyan, Hamas lideri İsmail Haniye ile yaptığı görüşmeye değinerek, "İsrailli esirler konusunda Hamas lideri ile yaptığım görüşmede kendisine ne planladıklarını sordum. Bana sivil İsraillileri esir olarak ellerinde tutmak istemediklerini ateşkesin sağlanması durumunda sivilleri serbest bırakacaklarını söylediler. Katar yetkilileri ile de esirler konusunu çözmek için temas halindeyiz" dedi.

BM, GAZZE'DE ACİL İNSANİ ATEŞKES KARAR TASARISINI KABUL ETTİ

Ürdün tarafından sunulan ve Türkiye de dahil 50'ye yakın ülkenin eş sunucusu olduğu karar, 193 üyeli BM Genel Kurulunun Özel Acil Filistin oturumunda oylandı. Tasarı 45 "çekimser" ve 14 "hayır" oyuna karşı 120 oyla kabul edildi. Kabul eden tasarıda Gazze'ye insani erişim ve malzeme sevkiyatının kolaylaştırılması için gerekli adımların atılması gerektiğinin önemi vurgulandı.

ÜRDÜN DIŞİŞLERİ BAKANI SAFADİ: İSRAİL GAZZE’YE KARA SAVAŞI BAŞLATTI

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik bombardımanı 21’inci gününde de devam ediyor. İsrail Savunma Kuvvetleri tarafından bugün yapılan “İsrail Kara Kuvvetlerinin bu gece faaliyetlerini genişleteceği” duyurusunun ardından Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi, sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Safadi, “İsrail Gazze'ye kara savaşı başlattı. Bunun sonucu ise, önümüzdeki yıllarda epik boyutlarda bir insani felaket olacak” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda oylanacak Gazze’ye karşı savaşı durdurmaya yönelik Arap ülkelerinin hazırladığı karar taslağına değinen Safadi, “Bu karara karşı oy vermek, bu anlamsız cinayeti onaylamak anlamına gelir. Milyonlarca kişi oylamayı izleyecek. Tarih yargılayacak” dedi.

ABD'DEN 'ŞARTLI ATEŞKES' AÇIKLAMASI

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby, "İnsani yardımların girmesi ve insanların çıkması için duraklamaları destekliyoruz ve buna yakıtın girmesi ile elektrik enerjisinin yeniden sağlanması için baskı yapmak da dahil" dedi.

FİLİSTİN KIZILAYI: GAZZE ŞERİDİ’NDE GÖREV YAPAN EKİPLERİMİZLE BAĞLANTIMIZI TAMAMEN KAYBETTİK

İsrail savaş uçaklarının Gazze Şeridi’ne bombardımanı akşam saatlerinde yoğunlaşırken, bölgedeki iletişim ağları ve internet İsrail tarafından kesildi. Filistin Kızılayı tarafından yapılan açıklamada, “İsrail yetkililerinin tüm sabit hat, cep telefonu ve internet iletişimini kesmesi nedeniyle Gazze Şeridi'ndeki operasyon odası ve orada görev yapan ekiplerimizle bağlantımızı tamamen kaybettik” ifadeleri kullanıldı. 

Kesintilerin özellikle merkezi acil durum hattını etkileyeceği ve bunun da ambulansların yaralılara ulaşmasını engelleyeceği belirtilerek, “Ekiplerimizin acil sağlık hizmetlerini sağlamaya devam edebilmesi konusunda derin endişe duyuyoruz” açıklaması yapıldı. 

İsrail’in Gazze Şeridi’ni dünyadan izole etmesinin İsrail ordusunun savaş suçlarına devam edeceğinin göstergesi olduğu ifade edilen açıklamada, “Gazze Şeridi’nde görev yapan ekiplerimizin güvenliğinden endişe ediyoruz. Masum sivillere, tıbbi tesislere ve ekiplerimize derhal koruma sağlanması için uluslararası toplumu İsrail yetkililerine baskı yapmaya çağırıyoruz” denildi.  

İSRAİL, GAZZE ŞERİDİ’NDEKİ İLETİŞİM VE İNTERNETİ KESTİ

İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava saldırıları yoğun bir şekilde devam ediyor. İsrail ordusu, havadan ve denizden Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarla ayrım gözetmeksizin birçok yeri vuruyor. İsrail Savunma Kuvvetleri havanın kararmasıyla Gazze Şeridi’nin kuzeyine yoğun hava saldırıları düzenlerken, Hamas tarafından yapılan açıklamada İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki iletişim ağlarını ve interneti kestiği belirtildi.

Öte yandan, internet hareketlerini gözetleyen NetBlocks firması tarafından sosyal medya hesabı üzerinden Gazze Şeridi’ndeki canlı ağ verileri paylaşıldı. Verilerde, İsrail saldırılarının ardından bölgedeki internet bağlantısında büyük bir çöküş olduğu görüldü.

İSRAİL: KARA SALDIRISI BU GECE ARTIYOR

İsrail Ordu Sözcüsü: Kara kuvvetlerimiz bu akşam kara operasyonlarını genişletiyor. İsrail'in güvenliğini sağlamak için tüm cephelerde hazırız. Gazze sakinlerine güneye gitmeleri çağrısı yapıyoruz.

BM: BU BİR KADER ANI

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, "Herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir. Bu bir kader anı. Tarih hepimizi yargılıyor" dedi.

İSRAİL’DEN GAZZE’YE AĞIR BOMBARDIMAN

CNN Türk muhabiri Hasret Kaya, Gazze sınırından son durumu aktardı ve “Hava saldırısı aralıksız sürdürülüyor. Buraya geldiğimizden bu yana en ağır bombardıman gerçekleşiyor. Aralıksız sesler duyuyoruz. Bu kadar yoğun daha önce hiç olmamıştı. Gökyüzü aydınlanıyor, aralıksız bombardıman devam ediyor. Ciddi bir saldırı gerçekleşiyor. Biz bulunduğumuz noktada barut kokusunu çok net hissediyoruz” dedi.


GAZZE'DE ÖLENLERİN YÜZDE- 40'IN FAZLASI ÇOCUK
GAZZEDE ÖLENLERİN YÜZDE- 40IN FAZLASI ÇOCUK

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 7 Ekim'den bu yana Gazze'de 7 bin 28 kişinin hayatını kaybettiğini, bunların yüzde 40'ından fazlasının çocuk olduğunu söyledi.

Açıklamasını Gazze'de Hamas kontrolündeki sağlık bakanlığından alınan verilere dayandıran DSÖ, öldürülen kişilerle ilgili önemli ayrıntılar görüldüğünü paylaştı.

DSÖ ayrıca 18 bin 482 kişinin yaralandığını, bunların da önemli bir kısmının çocuk olduğunu belirtti.

Bölgedeki 35 hastanenin 23'ünün kısmen çalışmaya devam ettiği, diğer hastanelerin ve sağlık ocaklarının kapanmak zorunda kaldığı aktarıldı.

DSÖ, Gazze'de bin kişinin diyalize ihtiyaç duyduğunu, 30 prematüre bebeğin kuvözde olduğunu ve 2 bin kanser hastasının acil tedaviye ihtiyacı olduğunu söyledi

TEL AVİV'DEKİ BİR BİNAYA ROKET ÇARPTI

Tel Aviv'de bir binaya roket düştü, en az üç kişi yaralandı.İsrail'in Kanal 12 kanalı, Tel Aviv'e doğru fırlatılan en az sekiz roketin daha durdurulduğunu açıklarken Hamas saldırıların sorumluluğunu üstlendi.

ABD'DEN HAMAS VE İRAN'A YENİ YAPTIRIMLAR

ABD,Hamas'a bağlantılı kişi ve kuruluşlara yeni yaptırımlar getirildiğini duyurdu.

ABD Hazine Bakanlığı, tarafından yapılan açıklamada "Bugün duyurduğumuz yaptırımlar, ABD'nin terörle mücadele yaptırım yetkilerimizi kullanarak ve Hamas'ın uluslararası finans sisteminden yararlanmasını engellemek için küresel ortaklarımızla birlikte çalışarak Hamas'ın finansman ağlarını çökertme kararlılığının altını çizmektedir." ifadeleri yer aldı.

ABD'nin yaptırım uyguladığı isimler arasında Hamas'ın İran'daki bir temsilcisi ve İran Devrim Muhafızları üyeleri de bulunuyor.

GAZZE'DE CAN KAYBI 7 BİN 326'YA YÜKSELDİ

İsrail'in saldırılarında ölenlerin sayısı son 24 saatte 298 artarak 7 bin 326'ya yükseldi.

İSRAİL POLİSİ YİNE GAZLA MÜDAHALE ETTİ
İSRAİL POLİSİ YİNE GAZLA MÜDAHALE ETTİ

İsrail Polisi Mescid-i Aksa'da yine gazlı müdahaleye başladı. CNN Türk Dış Haberler Editörü Enver Kaptanoğlu Aslanlıkapı'dan yaptığı canlı yayında İsrail polisinin Filistinlilere gaz fişekleri ile saldırdığını aktardı.


ÜÇÜNCÜ KRİTİK CUMA: KUDÜS'Ü NE BEKLİYOR?
ÜÇÜNCÜ KRİTİK CUMA: KUDÜSÜ NE BEKLİYOR

Hamas bu hafta yine Cuma protestosu çağrısı yaptı. Cuma namazı kılmak isten Filistinliler seccadelerini alıp Mescid-i Aksa'ya giderken, İsrail polisinin yine yoğun güvenlik önlemleri aldığı ve girişlere şartlı izin verdiği görüldü.

İSRAİL ORDUSU İKİNCİ KEZ GAZZE'YE GİRDİ
İSRAİL ORDUSU İKİNCİ KEZ GAZZEYE GİRDİ

İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırılarında 21. güne girildi. İsrail Savunma Kuvvetleri'nden (IDF) yapılan açıklamada, İsrail askerlerinin bir kez daha Gazze Şeridi'ne karadan girdiği belirtildi.

Açıklamada, "Piyade ve zırhlı birlikler, dronlar ve savaş helikopterleri eşliğinde Gazze'nin merkezine baskın gerçekleştirdi. IDF uçakları ve topçuları, Gazze şehrinin Şucaiyye mahallesi ile Gazze genelinde belirlenen noktalara saldırdı. Operasyon kapsamında tanksavar füze fırlatma alanları, komuta-kontrol merkezleri ile onlarca hedef vuruldu" ifadeleri kullanıldı. İsrail askerlerinin daha sonra Gazze Şeridi'ni terk ettiği, herhangi bir kayıp yaşanmadığı belirtildi.

AB'DEN BARIŞ KONFERANSI ÇAĞRISI
ABDEN BARIŞ KONFERANSI ÇAĞRISI

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, AB liderlerinin İsrail-Filistin meselesinde iki devletli çözümü ve yakın zamanda bir barış konferansı düzenlenmesi fikrini desteklediklerini belirtti.

İSRAİLLİLERİN NEREDEYSE YARISI GAZZE İŞGALİNİ ERTELEMEK İSTİYOR
İSRAİLLİLERİN NEREDEYSE YARISI GAZZE İŞGALİNİ ERTELEMEK İSTİYOR

İsrail’in Maariv gazetesinin 522 yetişkinle yaptığı ankete göre, ordunun hemen geniş çaplı bir kara harekâtı düzenlemesine gerek olup olmadığı sorusuna İsrailli katılımcıların yüzde 29’u evet, yüzde 49’u ise “beklemek daha iyi olur” cevabını verdi. Katılımcıların yüzde 22’si ise kararsız kaldı.

Gazetenin 19 Ekim'de yaptığı ankette İsraillilerin yüzde 65'i büyük bir kara saldırısını destekliyordu.

GAZZE'DE 24 SAATTE 481 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
GAZZEDE 24 SAATTE 481 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Gazze sağlık yetkilileri İsrail'in hava saldırıları sonucu son 24 saat içinde en az 481 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı

HAMAS: ATEŞKES SAĞLANANA KADAR REHİNELER BIRAKILMAYACAK

Rusya'nın Kommersant gazetesine göre, Moskova'yı ziyaret eden Hamas heyetinden bir üye, rehinelerin ateşkes anlaşması sağlanana kadar serbest bırakılmayacağını söyledi.

İSRAİL POLİSİ MESCİD-İ AKSA'DA GÜVENLİK ÖNLEMLERİNİ ARTIRDI

İsrail polisi Cuma namazı öncesi Mescid'i Aksa'da güvenlik önlemlerini artırdı.Son birkaç haftadır insanlar caminin yakınında toplanıp sokakta namaz kılıyordu.

ABD'DEN İRAN TESİSLERİNE HAVA SALDIRISI
ABDDEN İRAN TESİSLERİNE HAVA SALDIRISI

ABD ordusu Suriye'nin doğusunda, İran Devrim Muhafızları ve İran destekli gruplar tarafından kullanılan tesisleri vurdu.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, saldırıların Irak ve Suriye'deki ABD personeline karşı devam eden ve çoğunlukla başarısız olan saldırılarına yanıt olduğunu açıkladı.Pentagon ise saldırıların devam etmesi halinde ek önlemler alacağını duyurdu.

AFP haber ajansına konuşan üst düzey bir askeri yetkili hassas saldırıların Boukamal yakınlarında iki F-16 savaş uçağı tarafından gerçekleştirildiğini, vurulan tesislerin silah ve mühimmat depoları olduğunu söyledi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ise ABD Başkanı Joe Biden’ın, İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’i Ortadoğu’da bulunan ABD kuvvetlerinin hedef alınmaması konusunda uyardığı kaydedildi. ABD Ulusal Güvenlik Sözcüsü John Kirby konuyla ilgili olarak, “Mesaj direkt olarak iletildi” dedi.


KALKİLYA BÖLGESİNE İSRAİL BASKINI
KALKİLYA BÖLGESİNE İSRAİL BASKINI

İşgal altındaki Batı Şeria'nın Cenin bölgesinde şafak öncesi ölümcül bir baskın düzenleyen İsrail güçleri bölgeden çekilerek operasyonlarını Filistin topraklarının kuzeybatısındaki Kalkilya'ya kaydırdı.

Bugün erken saatlerde Cenin'de düzenlenen baskında en az iki kişi öldü, 10'dan fazla kişi de yaralandı.

AB LİDERLERİ ATEŞKES KONUSUNDA ANLAŞAMADI
AB LİDERLERİ ATEŞKES KONUSUNDA ANLAŞAMADI

AB hükümet ve devlet başkanları, İsrail - Filistin sorununu ele almak için Perşembe öğleden sonra Brüksel’de bir araya geldi.Yaklaşık 5 saat süren zirvede, özellikle “ateşkes” teriminin kullanılması konusunda anlaşmazlıklar çıktı.

İspanya’nın, İsrail ve Hamas arasında “ateşkes sağlanması için girişim” talebi, zirvede yoğun tartışmaya yol açtı.Almanya Başbakanı Olaf Scholz, bu öneriye karşı çıkarak “Bunun İsrail’in kendini savunma hakkını elinden alacağını” savundu.

Almanya Başbakanı, “İsrail son derece insani ilkelere sahip bir demokrasidir. İsrail ordusunun uluslararası hukuk kurallarına saygı duyduğundan hiç şüphem yok” dedi.

Liderler Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilere, ihtiyaç duydukları tüm insani yardımın ulaştırılması için acil eylem çağrında bulundu. Bunun için de çatışmalara ara verilmesi ve insani yardım koridorları açılmasını istedi.

HAMAS GAZZE'DE HAYATINI KAYBEDEN 7 BİN KİŞİNİN İSİMLERİNİ AÇIKLADI

Hamas, Gazze’de öldürüldükleri duyurulan 7 bine yakın kişinin ismini açıkladı.Gazze’deki sağlık birimlerinin açıkladığı 7 bin 28 ölüye ait listede, 6 bin 747 kişinin ismi yer alırken, 281 kişi “kimliği tespit edilemedi” şeklinde kaydedildi.

ABD Başkanı Joe Biden, Çarşamba günü, Hamas’ın ölü sayısına ilişkin yaptığı açıklamalara güveni olmadığını söylemişti.

Hamas öldürülenleri 2 bin 665’inin 18 yaşın altında olduğunu da açıkladı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!